İçeriğe geç

Hakikat ve Hurafe

Hakikat-ve-Hurafe-kitap-yorumu
Yazar : Dücane Cündioğlu
Yayınevi : Kapı Yayınları
Sayfa Sayısı : 100

Dücane Cündioğlu‘nun hayata baktığı ve onunla anlamlandırdığı “gözlüğü” merak eden varsa önceliği bu kitaba yani Hakikat ve Hurafe ‘ye ayırsın derim. Bir turnusol kağıdı değil, deney yapmıyoruz fakat mükemmel bir doyuruculuğu olan tecrübe kitabı; hayatın nasıl okunacağına dair.

Dili şiir gibi akıcı, içeriği düzyazı olarak doyurucu ve en önemlisi akılda sürekli sorular canlandırıcı bir eser; Hakikat ve Hurafe . Bölüm başlıklarıyla tasnif edilmiş günübirlik okunabilecek bir kitap.Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. 🙂

Durduk yere kitap yazmaz insan. Ya bir merakı giderir ya bir inceleme içerir yahut bir derdi vardır söylenir fakat durduk yere yazmaz insan. Bence bir derdini dile getirmiş Cündioğlu bu kitabında. Gördüğü, şahit olduğu bir toplumsal iksirden, “hurafe”lerden yola çıkmış. Okura neyin hakikat neyin hurafe olduğunu tebliğ etmek gibi bir gayesi yok fakat neleri ‘hakikat’ neleri ‘hurafe’ olarak adlandırıyoruz buna eğilmiş. Yani nasıl bir boya ki birini, uğruna mal ve canını feda edecek renge büründürürken diğerini külden beter bir renge sokup çoluk çocuğunu uzak tutacak bir tebliğ anlayışı geliştirir insanda. Ve belki daha önemlisi fırçayı kullananlar yani hakikate ‘hakikat’, hurafeye ‘hurafe’ deme kudretini elinde bulunduran ‘boyacılar’ dan dem vuruyor. Yeri geliyor ‘boyacılar’ dan taraf olmadığını belli etmek için ‘hurafe’ leri savunuyor. Yine, düşündüren ve düşündükçe putları kıran bir anlayış sunuyor okura.

Uyarmıyoruz, uyaramıyoruz, kendimizi bile.

Herkesin kendi dünyasında şahit olduğu bir ikileme ışık tutuyor bu kitap. Yolunuzu aydınlatıp aydınlatmayacağının garantisini veremem fakat ‘beyaz’ ve ‘siyah’ olarak kabul ettiğiniz yolları ‘gri’ye dönüştürecek yani içinize bir miktar şüphe tohumu ekecek olduğuna eminim Hakikat ve Hurafe ‘nin. Özellikle’ akıntıya kapılmayanları akıntı asla kapmaz’  ve devamındaki ‘ibn’ül vakt hâlâ orada imiş’ başlıklı peşi sıra gelen iki yazıyı defaatle okumanızı tavsiye ederim.

Başlarken dediğim gibi Cündioğlu ‘gözlüğü’ takmak isteyenleri bu tarafa alalım. İyi okumalar…
Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. 🙂

Daha önce bu site sayesinde sizlere SemerkantAnaTohumBir Mabed İşçisiRuh Adam, Resimde GörünmeyenAylak Adam, İnsan Ne İle Yaşar?Bunlar Da Mı İnsan, Konuşmalar ,Kesin İnançlılar ve Beş Şehir kitaplarını tanıtmaya çalıştım. O yazılarıma da kitapların ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş