İçeriğe geç

İnsan Ne İle Yaşar?

İnsan-Ne-İle-Yaşar-kitap-yorumu
Yazar : Lev Tolstoy
Sayfa Sayısı : 142
Yayınevi : Şule Yayınları

İnsan Ne ile Yaşar ? kitabı içerik ve üslup açısından, Tolstoy’un bize ne kadar yakın olduğunu göstermeye yeter. İnanç konusundaki yakınlığımız ve meseleleri dayandırdığımız nokta aynıdır. Dünyanın geçiciliğini ve dünya malının dünyada kalacağı izlenimini her hikâyesine veren Tolstoy, özellikle dünyaya karşı tamahın iğrençliğini ve açgözlülüğün dünyada dahi kazanımla sonuçlanmadığını vurgulayarak ahireti hesaba katmamızın gerekliliği üzerinde durur.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Allah’ın bana ilk söylediği dersi hatırladım: İnsanın kalbine neyin hükmettiğini öğren. Anladım ki insanın kalbine sevgi hükmeder.

İnsan Ne İle Yaşar, Tolstoy

Tolstoy Nietzsche’nin literatürüne göre, tam bir ‘öte dünyalı’dır. Ahiret inancına olan sadakati ve Allah’ın merhametine olan güveni, Tolstoy'a bir iyilik abidesi olma rolünü vermiştir. Neşet ettiği topraklara yani Moskova'ya fikri açıdan aykırı bir isimdir. Özellikle sosyalizm ve komünizm gibi iktisadi temellere dayanan materyalist diyalektiğe karşın bir din insanıdır.

Allah’ın bana söylediği ikinci ders: insana ne verilmemiştir öğren. Şimdi onu da öğrendim: insana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir.

İnsan Ne İle Yaşar, Tolstoy

Bu kitaptaki ile hikâyelerle vermek istediği mesajı veren yazar, bir nevi Sadi Şirazi’yi çağrıştırır. Gülistan okur gibi okunabilecek olan bu eser, didaktikliğiyle klasikler arasında da yerini korumaktadır. Dili sade ve açık olan eseri Tolstoy'un fikri mülahazalarını merak eden ve Tolstoy'la tanışmak isteyenlere öneririm.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Daha önce sizlere SemerkantAnaTohum, Bir Mabed İşçisiRuh Adam, Resimde Görünmeyen ve Aylak Adam kitaplarını tanıtmaya çalıştım. O yazılarıma da kitapların ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kitapmetre - En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

“İnsan Ne İle Yaşar?” hakkında 1 yorum

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş