İçeriğe geç

Ana

Ana-gorki-kitap-yorumu
Yazar : Maksim Gorki
Sayfa Sayısı : 350
Çevirmen : Celâl Öner
Yayınevi : Oda Yayınları

İşçi mahallesinde sıradan bir günle başlayan Ana romanı; sosyalizmin aksiyon planında ortaya çıkışı, bu süreçte toplumun nasıl bir anlayışa sahip olduğu, insanların hak ve hürriyet gibi temel kavramlardan beklentilerin ne kadar dar olduğu ve bu nedenle yaşanması zulüm olan hayata karşı hiçbir başkaldırının olmadığı bir toplumsal zihniyetten bahsedilmektedir.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Kitabın kahramanı Pelage adlı bir bayan, bir ‘Ana’dır. Kocasından ömür boyunca dayak yiyerek ve hakaretler işiterek yaşayan bu kadının oğlunun, Pavel, yeni sahiplendiği bir ideoloji ile değişen hayatı ve yaşadığı sahnelerin sergilendiği mükemmel bir akıcılık dolan klasiklerdendir.

Babasının ölümüyle birlikte, babasının hayatının anlamsız olduğuna hükmeden Pavel, sahiplendiği bu davasının bir önderi, bir lideri konumundadır. Bu süreçte jandarmaların, polislerin, yargıçların, fabrikatörlerin her birine karşı avazı çıktığı kadar davasını savunmuş. Hiçbir korku endişesi taşımadan yasaklara karşı isyan bayrağını açmıştır. Bu haliyle annesinde de farklı intibalar bırakarak annesini de kendisini adamış olduğu bu davada, bir dava kadını seviyesine taşımıştır. Ana’nın yaşlı haline ve cahilliğine rağmen ortaya koyduğu itaat ve sadakat ve en önemlisi fedakârlıklar onu içinde bulunduğu dünyada bir sembol haline getirmiştir. Oğlunun toplantılarında mihmandarlık yapan,  her türlü yardımseverliği gösteren Pelage Ana’nın da zihniyeti yeni bir düşünce planıyla süslenmiş ve bir davanın Ana’sı olmuştur.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Özellikle cahilliğinin vermiş olduğu korkularla, ilk başlarda evladı ve arkadaşlarının geleceği hakkında endişelenmiş. Fakat bu insanların kendi hayatlarından davaları uğruna ettiği feragatle düşüncesi değişmiş ve o da kendisini davasına adamıştır. Pavel’in hapishanede olduğu dönem içerisinde yapılması gerekli olan her türlü işi sahiplenmiş ve gereğini yerine getirmiştir.

Kitabın sonunda ise henüz hükümleri verilmemiş olan oğlu ve arkadaşlarının mahkeme heyetine karşı yapmış oldukları manifestolarla, roman okuru anlatılan davanın bir temsilcisi, partizanı olmaya itilmiş. bu çok mükemmel bir üslupla kabul ettirilmiştir.

Roman dili oldukça güzel olan kitabı tavsiye ederim.

Olumsuz eleştirim ise kitabın orta bölümlerinde Ana ve Pavel’in arkadaşlarının gereksiz bir şekilde uzayan olaylarıdır.

KitabınaBak – Bu kitabı en ucuza nereden alabilirim? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş