İçeriğe geç

Semerkant

Semerkant-kitap-yorumu
Yazar : Amin Maalouf
Sayfa Sayısı : 318
Çevirmen : Esin Talu-Çelikkan
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

1072 yılında Hayyam’ın Semerkant’ında başlayan ve 1912’de Atlantik’te bit(me)yen bir serüven…’ olarak dört hikâyeden oluşan Semerkant, gerek edebiyat gerekse tarih konusunda detaylı bir içeriğe sahip. Özellikle Ömer Hayyam etrafında şekillenen ilk iki hikâyeyi yıllar sonrasında yine Ömer Hayyam’ın ‘el yazması’ olarak adlandırılan kitabı etrafında dönen bir öykü. İran ve çevre ülkelerle ilişkileri bağlamından, İran’ın tarihini de yansıtıyor.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Cennet de Cehennem de senin içinde.

Semerkant, Amin Maalouf

İlk hikâye olan ‘Şairler ve Sevgililer’ kitabında Ömer ve Cihan’ın yasak aşkı ve Ömer Hayyam’ın Semerkant’ta tanınması geçiyor. Bunu tarihe Haşhaşilerin kurucusu olarak geçen Hasan Sabbah’ın ve Selçuklu devlet adamları olan Nizamülmülk ve Melikşah ile ilişkilerinin yer aldığı ‘Haşhaşiler Cenneti’ adlı hikâye takip ediyor. ‘Birinci Yılın Sonu’ adlı hikâyede ise 19.- 20. yy dönemine uzanan, Ömer Hayyam’ın Avrupa’da ve Osmanlı’da olan takipçileri Lessage ve Cemaleddin Afgani gibi kişilerin ‘el yazması’ adlı eser etrafında dönen serüveni yer alıyor. Son hikâye ise ‘Denizde Bir Şair’ ismiyle İran’da diplomasi ve ayaklanmalarla başlayıp diğer devletlerle münasebeti ve son olarak ‘el yazması’ etrafında şekillenen romantik bir serüven…

Kitap için ‘Bir el yazmasının yazılışının ve yüzlerce yıl sonra okunurken onun ve İran’ın tarihinin de okunuşunun öyküsü’ diyebiliriz.
Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Kitabın dili anlaşılabilir ve edebi ayrıca akıcılığı mükemmel seviyede. Tabi bu konuda eserin dili kadar önemli olan çevirmenin dile hâkimiyeti de dikkat çekiyor. Yazarın dili kullanmadaki ustalığı tasvirlerinde muazzam bir şekilde kendini belli ediyor ve hayal dünyanızda mekânın canlanmasını sağlıyor. Özellikle İran-İsfahan-Tahran-Semerkant gibi şehirler ve buranın halkının hem kılık kıyafeti hem de tasvirleri bizler için romanı bir film haline dönüştürüyor.

Hiçbir şeye şaşırma. Hakikatin de insanların da iki yüzü vardır.

Semerkant, Amin Maalouf

4 farklı hikâye, farklı karakter yoğunluğuna rağmen ortak noktalar etrafında şekillenen bu serüven aynı zamanda geçmişten kesilmiş bir kareyi yansıtıyor. Kitabın son olarak Titanic’e uzanması ayrıca okuru çekiyor.

Bu güzel kitabı okumak için geç kalmayın. Keyifli okumalar…

KitabınaBak– En ucuza nereden alabilirim? Tıkla

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş