İçeriğe geç

Bir Mabed İşçisi

Bir-Mabed-İşçisi-dücane-kitap-yorumu
Yazar : Dücane Cündioğlu
Sayfa Sayısı: 290
Yayınevi : Kapı Yayınları

Bir Mabed İşçisi Dücane Cündioğlu‘nun kendine has üslubuyla, bir fikir adamı olarak, mütefekkir Cemil Meriç‘i ele aldığı ve yorumladığı eseri.

Bir nebze tanıttığı, bir nebze eleştirdiği ve meyvelerini gösterdiği nihayetinde bizim olan Meriç’i, arkası boş övgücülerden, sıra dışı ağız kalabalığı yapan yorumculardan ayrılarak tanıttığı nahif bir eser Bir Mabed İşçisi .

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Dücane Cündioğlu , bu toprakların yetiştirdiği Meriç’i 3 serilik kitap halinde, ön plana çıkan 3 farklı yönüyle okuyucularına aktarmaktadır. Bu serinin ilkini mütercim Cemil Meriç’in tanıtıldığı ‘Bir Mabed Bekçisi’, ikinci olarak münekkid Meriç’in tanıtıldığı ‘Bir Mabed Savaşçısı’ eseri ve son olarak mütefekkirliğinin ele alındığı incelemeye konu eseri olan Bir Mabed İşçisi oluşturmaktadır. Yani elimizdeki kitap bu serinin son inceleme eseridir. Dolayısıyla sıranın takip edilmesi yerinde olacaktır.

Kitapta Meriç’in kendi eserlerinden alıntılar farklı bir punto ile belirtilmekte ve bunlar üzerinden tahlil yapılmakta. Özellikle benzer konularda farklı eserlerinde ele aldığı konular öncesi ve sonrası şeklinde oluşturulmakta ve Meriç’in fikir dünyasındaki değişikliklere de ışık tutulmaktadır. Değinmiş olduğum bu yöntem ayrıca Cündioğlu’nun da araştırmacılığını ön plana çıkarmaktadır.  Özellikle Meriç’in düşünce evrimini ve buna sebep teşkil eden olayları da öğrenme fırsatı buluyoruz eserde. Eserin başlarında Meriç’in nasıl bilindiği ve kendisini nasıl takdim ettiği ele alınmış, devamında mütefekkirimizin Türkçülük ve Ziya Gökalp ile ilgili görüşleri, Hilmi Ziya Ülken’e yönelik eleştirileri, İbn-i Haldun’a bakış açısı yer almıştır. Son bölümlerde ise Meriç’in Osmanlı tasavvuru irdelenmektedir.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Bir Mabed İşçisi öncelikle Cemil Meriç‘i okumuş ve merak eden kitapseverlere tavsiye ederim.

Kitapmetre – Bu kitabı en ucuza nereden alabilirim? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş