İçeriğe geç

Resimde Görünmeyen

Resimde-Görünmeyen-kitap-yorumu
Hayatı boyunca gündüzü gece, geceyi gündüz sanmak ve ne kadar korkunç! Bir bahçede otururken otların arasından aniden hışırtıyla çıkıp dişlerini gösteren bir yılandan, uyandığımızda iğneli kuyruğunu kaldırmış bir şekilde dik dik yüzümüze doğru yürüyen bir akrepten, kafes kapısının açık olduğunu fark edip, bakıcısının üstüne atlamadan önce salyalı ağzını aralayıp tırnaklarını yuvalarından çıkaran bir kaplandan daha korkunçtur geceyi gündüz sanmak.

(Arka Kapaktan)

Yazar: A. Ali Ural
Sayfa Sayısı : 143
Yayınevi : Şule Yayınları

Ali Ural’ın çay yanında okunmaya belki de izlenmeye değer bir denemesi daha Resimde Görünmeyen . Günlük yaşantımızda karşılaştığımız hadiselerin,  soyutlama yoluyla genişletilmesi yahut bir başka kıyafet içinde tasavvur ettirmek suretiyle kıyasa gidilmesidir bu deneme.

2-3 sayfalık kısa denemeler ya da bir bakıma haberleri önümüze sermiş aslında. Bir nevi yoğun insanlara, başını kaşıyacak vakit bulamayanlara ” Buyrun bu havadisleri derledim sizin için, ayrıca zaman kaybetmeyiniz.” edasıyla sunulmuş Resimde Görünmeyen.Bir eğitmen rolü gösteren Ali Ural önce bir konuyu canlandırıyor hayal dünyanızda, sonrasında ise kaleme almış olduğu denemeyi yazarken hangi havadisten etkilenmiş onu özet geçiyor okuyucuya, en sonunda da bazen ironik, bazen komik, çoğu zaman da trajik bir cümleyle son veriyor denemesine.

Okurken, anlatılanlardan yola çıkarak hayal dünyanıza uğruyor, sizi elinizden tutup gerçek dünyaya çekiyor ve mesajını iletiyor dışarıda. Sonrasında da sizi serbest bırakıyor geri dönüp dönmemekte. Velhasıl-ı kelam hayalle gerçek arasında mekik dokumak isteyenlere, fikir kitaplarından, analiz okumalarından yorulan okuyuculara bir fasıl açılmış ve pasif okuma, aktif dinlenme imkanı sunulmuş bu kitapla. Hani pazar günü okumalık kitap denir ya işte tam öyle bir kitap. 

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla

Daha önce tanıttığım

 SemerkantAnaTohumBir Mabed İşçisiRuh Adam 

yazılarıma burdan ulaşabilirsiniz.

YouTube yayını

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş