İçeriğe geç

Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Bir-İdam-Mahkumunun-Son-Günü-kitap-yorumu
Daha önce tanıtmış olduğum Yeraltından Notlar, Genç Werther’in Acıları, Satranç ve Mavi Sürgün yazılarıma üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Evet.

Konumuz ölüm.

Böyle pat diye söylemek pek hoş değil ama kendimi doğal akışa bırakınca böyle oldu.

Konunun sevimli bir yanı yok elbette fakat okumuşken tanıtalım dedim, sonuçta en abes bir kitabın dahi okunacak bir tarafının olduğuna inanıyorum.

Giriş vergisinin ödendiği yerde, araba birkaç dakikalığına durdu. Kentin gümrükçüleri arabayı denetledi. Eğer arabada kasaba götürülen bir koyun ya da bir sığır olsaydı, vergi ödemek gerekirdi. Fakat insan kellesi için vergi alınmıyordu. Geçtik.

Bu kitabı elime aldığımda kitabın yazarının Victor Hugo olmasından dolayı, önünde ceketi iliklenen bir insan misali saygı duyarak kitaba başladım. Olay adından da anlaşılacağı üzerine idama mahkum edilmiş bir kişinin son günlerinde yaşadığı zihinsel evreleri, bunalımları anlatıyor.Psikolojik çözümlemelerin sıkça kullanıldığı, akışkan bir dile sahip bir kitap bu. Diğer önemli bir nokta da kitabın, ölüm cezasının kötülüğüne, toplum gerçeklerinin sorgulanmasına, yanlış olan bir durumun düzeltilmesine dair bir mücadelenin halkın gözlerinin önüne serilmesi için yayınlanan bir yapıt olması.

Mahkumumuzun olayları kendi ağzından anlatması, iç monolog tekniğinin kullanılması yazıyı okurken kendinizin olayları bizzat yaşıyormuş hissi vermesine olanak sağlıyor. Victor Hugo’nun diğer birçok kitabında da kullandığı sefil insan karakterini Bir İdam Mahkumunun Son Günü ‘nde de görüyoruz.

Ve yargıç yargılanmıyor! Ve cellat yargılanmıyor! Ve hiçbir mahkeme, Tanrı’nın bir kulunun kutsal varlığı üzerinde bütün yasaların bu korkunç yok etme eylemini sorgulamamaktadır.

Açıkçası Bir İdam Mahkumunun Son Günü ‘nü hukukla alakalı bir tavsiye kitap niteliğinde olduğu için okumak istemiştim, fakat artık bu kitabı herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.Ölüm cezasına ilişkin yapılan tespitler başta ceza hukukçularına, yargıçlara vb. hukukla ilgili insanlara ders niteliğinde. Toplumsal düzenle oluşan hukuk sisteminin sorgulanması bakımından herkese farklı bir bakış açısı kazandıracaktır diye tahmin ediyorum. İyi okumalar…

Editör Notu : Sitemizdeki reklamlara tıklayarak bizlere ve yapacağımız çekilişlere destek olabilirsiniz.

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş