İçeriğe geç

Mavi Sürgün

Mavi-Sürgün-kitap-yorumu
Yazar : Halikarnas Balıkçısı
Sayfa Sayısı : 264
Yayınevi : Bilgi Yayınevi
Daha önce tanıtmış olduğum
Yeraltından Notlar, Genç Werther’in Acıları ve Satranç
yazılarıma üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Merhaba sayın okuyucu, uzun zamandır kitap tanıtımı yapamıyordum, hangi kitabı okuyup tanıtsam diye düşünürken kitabında umut vaat eden bir yazarın kitabını tanıtmak istedim. Bugün sizlere Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın otobiyografik tarzda ele aldığı Mavi Sürgün kitabını tanıtacağım.

Mavi Sürgün, ilk başta Birinci Dünya Savaşı’nı, haliyle İstanbul’da yaşanan işgali, Osmanlı’da yaşanan gerginliği, İstanbul’un o günkü şartlarını gözler önüne seriyor. İlerleyen kısımlarda Cevat Şakir Kabaağaçlı kendi hayatından perspektifler sunmaya, İstiklal Mahkemesi’nce Bodrum’a sürgün edildiği olayı anlatmaya, Bodrum’a olan aşkını dile getirmeye çalışıyor.


Neyse, hayatımda pek kazanmadım ki, kazanmasını öğreneyim. Ama kaybetmesini, hem de şahane kaybetmesini öyle öğrendim ki, en zengin kazanışlara taş çıkartan bir ferahlık ve gönül açıklığıyla, gülerek kaybederim.

Samimi anlatımla okuyucuyu kendine çeken Halikarnas Balıkçısı Bodrum’da yaşadığı sürede denizcilikten elde ettiği bilgileri de sıkmadan aktarmaya çabalamış. Aynı zamanda okumaya ve araştırmaya olan merakı sayesinde Cevat Bey, bilgi sahibi olmadığı her konuda ilgili kitapları getirtip onları halka ulaştırarak Bodrum’un gelişmesine büyük katkılarda bulunmuş. Mercanı, istiridyeyi, karidesi nakış nakış yazılarının arasına işlemiş, denize olan sevgisini her fırsatta dile getirmiş.

Vakit öldürüyoruz, diyorlardı. Kimin haddine düşmüş vakti öldürmek! “Vakit” onu yaşatmayı bilmeyenleri öldürür; bitkileri, insanları, imparatorlukları, uygarlıkları, çağları hep yok eder.

Hayata dair felsefesini, tecrübelerini mesaj vererek aktarmayı da ihmal etmemiş. Eleştirilecek bir noktaysa denizcilikte kullanılan teknik terimlerin dipnot şeklinde verilmemiş olmasıdır. Bunlar küçük dipnotlar şeklinde verilseydi, daha anlaşılır olabilirdi.


Özetle ifade etmek gerekirse doğaya, denize, balığa ve yeşile olan sevgisiyle insanın gönlünde güneşler açmaya çalışan bir adamın hikayesi Mavi Sürgün…

Sürgündeki bir adamın sürgününü cennete çevirebileciğini göstermesi hasebiyle sizin de beklenmedik olaylar karşısında umuda yelken açabilmeniz dileğiyle… Sevgiyle kalın…

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş