İçeriğe geç

Yeraltından Notlar

Yeraltından-Notlar-kitap-yorumu
Yazar : Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Sayfa Sayısı: 140
Çevirmen : Nihal Yalaza Taluv
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

Yeraltından Notlar Dostoyevski’nin “Rus çoğunluğunun hakiki insanı” dediği bir isimsiz kahramanın yalın ve karanlık düşünceleri…

Edebiyat tarihinin en ünlü isimsizlerinden Yeraltı Adamı, insanların oradan oraya üşüşen karıncalara dönüştüğü St.Petersburg’un gri kaldırımlarında itilip kakılırken, yaşama isteğini yavaş ama emin adımlarla mutlak bir öç isteğiyle değiş tokuş eder. Yeraltı Adamı’nın bir devlet memuru olarak geçirdiği tekdüze günler, yanında bir türlü rahat hissedemediği arkadaşları ve hayattaki mutlak yalnızlığı, bıkkın bir öfke ve küçük, imkânsız pazarlıklarla gittikçe daha fazla lekelenir, ta ki kendisini bir arada tutan görünmez ipler yavaşça çözülmeye başlayana kadar.

(Tanıtım Bülteninden)

Herkesin bir yeraltı dünyası vardır kimsenin bilmediği hatta kendinden bile sakladığı bir dünya. Burada olup biteni kafasının içinde yaşadığı, kendi kendisiyle çeliştiği, barıştığı bazen kavga ettiği bir dünya.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Ayrıca bir durum daha acı veriyordu bana, ne kimse bana benziyordu ne de ben kimseye. “Ben tek başınayım, onlar birlik.”  diye geçiriyordum içimden, derin düşüncelere dalıyordum. 

Yeraltından Notlar, Dostoyevski

Dostoyevski bu eserde akıcı bir dil kullanmış, konunun içinde kayboluyorsunuz. Fakat bazı bölümler karmaşık bir yapıya sahip. O yerleri çözmek de biraz seviyeli okurlara kalıyor.

Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde yeraltını tanıtan yazar, ikinci bölümde yani “Sulusepken Üzerine”  adlı bölümde kendi kendisiyle çatışan insanı yani kendisini anlatıyor.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Düşünmeye, kendini sorgulamaya, davranışlarındaki değişkenliğe bir anlam bulmaya çalışanlar için tavsiye ettiğim bir kitap.

Keyifli okumalar…

Çok yakın bir gelecekte bir şekilde düşüncelerden doğmanın yolunu bulacağız.

Yeraltından Notlar, Dostoyevski

KitabınaBak– En ucuza nereden alabilirim? Tıkla

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.