İçeriğe geç

Suçluyorum

Suçluyorum-emile-zola-kitap-yorumu
Yazar : Emile Zola
Sayfa Sayısı : 48
Çevirmen : Tahsin Yücel
Yayınevi : Can Yayınları

Suçluyorum dönemin Fransız devlet başkanına yazılmış bir açık mektubu ihtiva ediyor. Emile Zola, o yıllarda Fransa’da adeta olay yaratan Yahudi bir binbaşı olan Dreyfus hakkında sürdürülen davada gördüğü yanlışlık ve haksızlıkları kaleme almaktadır. Yüksek sesle ve o günkü yasaların sınırlarını dahi aşmayı göze alacak seviyede bir üslûp kullanan Zola, kesin ve sert ithamlarla ifade etmiştir bunları.

Mektup, bir gazetede tam sayfa yayımlanmasının ardından çok ses getirmiş ve içerdiği bu ithamlar sebebiyle Zola hakkında soruşturma açılmıştır. Kendisine az sayıda destek veren olsa da halkın çoğunluğu tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Yürütülen soruşturma sonucunda Zola’nın cezaya çarptırılmasına kadar varmıştır mesele.

Yayınlandığı dönemde Binbaşı Dreyfus hakkında yürütülen karalama kampanyası ve toplumun hemen her kesiminin yapılan bu muamelelere destek çıkmasına rağmen Zola’nın tüm içtenliğiyle doğru bildiği şeyi haykırması sebebiyle de ayrı bir öneme sahiptir Suçluyorum mektubu.

Medya Yahudi düşmanlığı sebebiyle sürekli Dreyfus aleyhine yayınlar yaparken, genel kurmay da aslında tüm gerçeği bilmesine rağmen itibarının zedelenmesi korkusuyla sessizliğini sürdürmüştür. Hatta gerçeği ortaya çıkarma çabasındaki bir subayı da uzak bir bölgeye ‘sözde‘ bir görev için göndermeye kadar vardırmıştır olayı.

Aydın” kelimesinin ne manaya geldiğinin en güzel örneklerinden birini bu yayınlanan mektupla gösterir bize Emile Zola.

Bu aydınlıktan pay almak isteyen herkesin okuması dileğiyle

Keyifli okumalar…

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla

Eşref Kebikeç’in Diğer Yazıları

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş