İçeriğe geç

Gençlerle Başbaşa

Gençlerle-Başbaşa-kitap-yorumu
 Yazar : Ali Fuad Başgil 
Sayfa Sayısı : 80

Ali Fuad Başgil eski hukuk ordinaryus profesörü, siyasetçi. Gençlerle Başbaşa ‘yı bir dizi konferansları ve köşe yazılarından evrile evrile kitap haline getirmeye karar vermiş.

En başta belirteyim ki gerçekten kısa bir kitap. 80 sayfa.

Hayatın ve tutacağın yol hakkında tereddüde ve kararsızlığa düşüp de bir ışık aradığın zaman, fikrini soracağın kimseyi iyi seç.(s.8)

Başgil Hoca, Kendi birikimini sade bir şekilde Gençlerle Başbaşa kitabına aktarmış.

Bir şeyler öğrenirken anlam karmaşası içimde kalmıyorsunuz. Ve dili o kadar yalın ki yorulmuyorsunuz.

Gençlerle Başbaşa başarının düşmanları ile başlıyor. Ardından başarının şartlarına ve sonrasında başarılı olmanın nelere bağlı olduğuna değiniyor. Aynı zamanda bu sırada nasıl başarılı olunur bunu gayet açık bir şekilde söylüyor. Ve kişisel özelliklerin başarı üzerindeki etkisini de atlamıyor. Son olarak verimli çalışmaya değiniyor ve kitabın sonunda her biri altın değerinde maddelerle son noktayı koyuyor.

İnsan zekâsı ve bilgisiyle değil, ancak iradesi ile insandır. (s.26)Okurken sıkacak veya klasik kişisel gelişim kitapları tadında bir kitap değil. Belli bir tecrübenin ve yaşanmışlığın eseri,bunu belli ediyor.

Meslek tutmak için, her şeyden önce, fizik ve zihin kuvvet ve yeteneklerini ölç.(…)Şüphe etme ki iş ve mesleklerin hepsi iyidir.Yeter ki tuttuğun mesleğin adamı ol. Fakat mesleğin adamı olman için onu sevmen ve severek çalışman  gerekir. (s.63)

Kitabı merak ediyordum. Gençlerle Başbaşa bana başarılı olmak isterken nelere dikkat etmem gerektiğini, kendimde neler değiştirmem gerektiğini hatırlattı. Bu yönüyle beni tatmin etti.

Keyifli okumalar…


Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla 

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

“Gençlerle Başbaşa” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Gençlerle Başbaşa- Kitap İncelemesi - Yasin Alaca

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş