İrade Terbiyesi

irade-terbiyes-jules-payot-kitap-yorumu
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Sitemizin 101. yazısından herkese merhaba 🙂 Okuyanımız az olsa da biz elimizden geldiğince yazmaya devam edeceğiz. Çok uzatmadan kitaba geçecek olursam, geçenlerde bir gün baktım çalışma masasının üstünde Ali Fuat Başgil’in Gençlerle Başbaşa kitabı duruyor, hem kısa da çabuk biter bir bakayım dedim 🙂 Okumaya başlayınca bir yerde İrade Terbiyesi ‘nden ve Jules Payot’tan bahsetmiş. Tabi bundan bahseden Ordinaryüs Profesör Doktor Ali Fuat Başgil olunca ister istemez okuma isteği geliyor. Cemil Meriç‘in Bu Ülke’de bu kitap için “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.” dediğini de es geçmeyelim.

Zaman, onu doğru kullanana yanlış yapmaz.

İrade Terbiyesi, Jules Payot

İrade Terbiyesi beş bölüm halinde yayınlanmış: Meseleye Giriş, Kişiye Özel Tavsiyeler , Çevrenin Önemi , İç Kaynaklarımız ve İrade Psikolojisi. Bunların içinde isteksizlik, insanın bir amaca bağlanması, kötü arkadaşlar , çalışmanın verdiği mutluluk , tefekkür , beden sağlığı vb. hayatın içinde olan çeşitli konulara değinilmiş. Ben şunu fark ettim okurken “ya abi bunlar zaten bizim bildiğimiz şeyler ben bunları niye tekrar tekrar okuyorum.” Ama sonra baktım ki ben bunları yalnızca okuyormuşum, uygulamaya bakınca elde var sıfır gibi. İşin uygulama kısmına gelince insanlar koca bir duvarla karşı karşıya kalıyor.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Tembel insan hak edilmiş bir dinlenmenin zevkini bilemez. Çünkü Pascal’ın dediği gibi ısınmak üşürseniz, dinlenmek yorulursanız güzeldir.

İrade Terbiyesi, Jules Payot

Bir konuda yazarı tebrik etmek lazım, Bir çok yerde alıntı kullanmış, konu bağlamında ve gayet yerinde alıntılar bunlar ve sürekli farklı kişilerden, Dolayısıyla farklı fikirlerden beslenip bilgi birikimi olarak kendini geliştirmiş bir insan olduğu kanaatine vardım ben. Öğüt almak isteyenlere tavsiye edebileceğim bir kitap, yol gösterici, içinde birçok tavsiye var. Herkesin kendi payına düşen tavsiyeler var. Yok abi ben öğüt almayı sevmem bunlar bana sıkıcı geliyor derseniz o da size kalmış canınız sağ olsun. Ben tavsiye ediyorum kitabı, okuması da rahattı, sade bir dili vardı.

Aşağıda videomu da izleyebilirsiniz 🙂 Bir sonraki kitap yolculuğumuzda da birlikte olmak dileğiyle hoşça kalın.

Bu Kitabı En Ucuza Nereden Alabilirim? Tıkla!

“İrade Terbiyesi” hakkında 2 yorum

  1. Değerli kitap yorumlarınız için teşekkürler. Jules Payot’un bu kitabı iyi bir tesir bırakıyor insanda, insanın istediği her şeyi zamanı yöneterek yapabileceğine olan inancını kuvvetlendirip yol gösteriyor.
    Sessiz okuyucular olarak severek takipteyiz, yalnız bir tasarımcı olarak naçizane bir önerim olacak yazı tipiniz hakkında. Şu an paragrafta kullandığınız yazı tipini sadece alıntılarda, alıntılar dışındaki asıl metinde ise daha göz yormayan klasik bir tip kullanırsanız okuması daha rahat olacaktır.

    Keyifli okumalar ve bol sabır dilerim.

Bu kitabı okumuş muydun?Düşüncelerini Paylaş