İçeriğe geç

Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek-kitap-yorumu
Yazar: Harper Lee
Sayfa Sayısı :  355
Çevirmen : Ülker İnce
Yayınevi : Sel* Yayıncılık

“istediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır. “ kitabın ismini duyunca aklımıza gelen ilk cümle budur herhalde. Peki neden bülbülü öldürmek günahtır? Bu kitap içinde saklı 🙂

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee’nin 1960‘da yayımlanan iki romanından ilki. İkincisi Tesbih Ağacının Gölgesinde ise 2015‘te yayımlandı. 2016 yılında da vefat etmiş yazar.

Kitap yayımlandıktan sonraki sene 1961 Pulitzer Edebiyat Ödülünü kazanmış. 

+Peki ama Dill ne de olsa o bir zenci. 

Hiç umrumda değil. Onlara öyle davranmak hiç doğru değil, hiç doğru değil.  Hiç kimsenin öyle konuşmaya hakkı yok, bu mide bulandırıcı bir şey.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee
Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Kitabı öncelikle ilgi çekici yapan karakterlerin bazılarının(Dill*) gerçek hayattan alınması. Lee, bu karakteri çocukluk arkadaşı ve yazar Truman Capote‘den esinlenerek yaratmış.

Ne var bunda? Bak ama, Jem, bana kalırsa tek bir tür insan var. İnsanların hepsi insan. 

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

Sonrasında ise kitabı bize okutturan ana kahramanımız Scout(nam-ı diğer Jean Louise) adlı küçük kız’ımız ve hayata onun gözünden bakabilmek.

Kitap 60’lı yıllar Amerika’sını, siyahilere karşı yapılan ırkçı muameleleri ve bunların çocuk aklıyla bile anlamsız ve saçma olmasını işliyor. Siyahi bir adamı savunmaya çalışan bir avukatın yaşadığı zorlukları ve hukukun ikiyüzlülüğünü anlatıyor. Arka temada bunlar işlenirken gözümüzün önünde ise Scout ve abisi Jem büyüyorlar ve çocukluklarını yaşıyorlar. 

Ama bazen bir adamın elindeki İncil… Babanın elindeki viski şişesinden daha tehlikeli olabilir. 

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee
Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Aynı zamanda küçük Amerikan ilçe kültüründen ve yaşayış tarzlarından haberdar olmak mümkün. Tabi 60’ları anlatması bir yandan da nostaljik bir yolculuk da yaptırıyor.

Ayrıca kitapta öyle hayat dersleri var ki her yaştan insana hitap ediyor. İnsanları, hukuku, çocukları anlatırken; ikircikli tavır ve yaşamları, çocuk masumiyetini, hukuk mücadelesinin zorluğunu anlatmaktan da geri kalmıyor.

Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

Kitabın sonu ise gayet güzel ve ilginç olmuş. Yazar hiçbir karakteri ve konuyu havada bırakmamış. Okuyanları tatmin eden bir sonu var. Okumayı düşünenler ertelememesini tavsiye eder keyifli okumalar dilerim. 🙂

Kitapmetre– En ucuza nereden alabilirim? Tıkla 

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş