İçeriğe geç

Sisifos Söyleni

Sisifos-Söyleni-kitap-yorumu
Yazar : Albert Camus
Sayfa Sayısı : 160
Çevirmen : Tahsin Yücel
Yayınevi : Can Yayınları

Gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır: İntihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir.

Sisifos Söyleni, Albert Camus

Pardon hanginiz intihar etmeyi düşünmedi?

Ya da şöyle soralım: Hanginiz yaşamın anlamını sorgulamadı?

Birisi var, sorgulamış: Nobel ödüllü Albert Camus. Adını da ‘Sisifos Söyleni’ koymuş. 20. asır felsefe tarihinin en önemli eserlerinden biri olmuş.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Düşünme alışkanlığı edinmeden yaşamaya alışırız.

Sisifos Söyleni, Albert Camus

Sisifos,  Yunan mitolojisinde cezalandırılmış bir kraldır. Cezası ağır bir kayayı tepenin başına çıkarmaktır. Ama ne var ki tam tepeye ulaştığında kaya ellerinden kayar ve aşağı yuvarlanır. Cezalı kral tüm bunları yaşamaya mahkum edilmiş.

İşte Albert Camus bu nokta da Sisifos’un cezaya tepkisini sorgulamış ve ‘uyumsuz'(insan açısından evrenin tutarsızlığını anlamış bilinçli insan ya da düşünceyi temsil eder.) üzerinden ‘intihar’ın gerekliliğini tartışmış eserinde.

Bir insan söylediği şeylerden çok söylemedikleriyle insandır.

Sisifos Söyleni, Albert Camus

Fransız Dili ve Edebiyatı profesörü Tahsin Yücel çevirisiyle okuyabileceğiniz bu 160 sahifelik deneme kitabının dili biraz ağır ama felsefe terimlerine azıcık vakıfsanız problem olacağını düşünmüyorum.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Keyifli Okumalar…

Bilinç ve başkaldırı, bu yadsımalar vazgeçişin karşıtıdır. Tersine, insan yüreğinde indirgenmez ve tutkulu olan ne varsa hepsi bunların yaşamıyla canlandırır.

KitabınaBak – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş