İçeriğe geç

Rubailer

rubailer-kitap-yorumu
Yazar     : Ömer Hayyam 
Çeviren   : Sabahattin Eyüboğlu 
Yayınevi  : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Rubailer , bir kişinin söylediği dörtlüklerin derlenmiş ve bir araya getirilmiş hali. En azından resmi olarak öyle diyebiliriz.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Fakat içindeki rubaileri okudukça günahkar bir adamın hayat döngüsünü okuyor gibi oluyorsunuz. Bazı dörtlüklerde bir din aliminin tavsiyesini, bazılarında dünyanın adaletsizliğinden isyan eden bir mazlumun isyanı, bazılarında bir sarhoşun nağmeleri, bazılarında ölüme gün sayan bir ihtiyarın kabullenmişliği…

Dünya hangi gülü bitirdiyse yerden
Kırıp atmış, toprağa gömmüş yeniden.
Su yerine toprağı çekseydi bulut
Sevgili kanları yağardı göklerden.

Rubaileri Ömer Hayyam

Söylenildiği dönemde şairi tarafından kaleme alınmamış, daha sonraları şiirlerini duyanlar tarafından yazıya geçirilmiş sahipsiz bir şiir demeti gibi bir kitap.

Çevirmenin uyardığı üzere bütün dörtlükler kesin olarak Hayyam’a ait diyemeyiz. Kaynaklar da kesin olarak belirtemiyor hangi şiirlerin ona ait olduğunu. Yaşadığı dönemde çok eleştiren ve eleştirilen biri olduğu ve kıskananları tarafından karalanmaya çalışıldığı su götürmez bir gerçek.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Kaderin elinde boynum kıldan ince:
Tüysüz kuşa dönerim ecel gelince.
Yine de toprağımdan testi yapın siz:
Dirilirim içine şarap dökülünce.

Rubailer, Ömer Hayyam

Rubailer ‘deki dörtlükler bazen çok aşırıya kaçan üsluba sahip. Dünyanın geçiciliği konusundaki anlatımları ise muazzam. Şarap ve sevgiliye olan aşkı ise bütün dörtlükleri sarmış durumda. Birçok dörtlüğü dillere pelesenk olacak manada ve üslupta. Şiirlerinde kendini okuyucuya tamamen açan, aklındakini bütün detayları ile ama bütün sadeliği ile anlatan biri Hayyam. Bazı dizeleri uzun uzun düşündürürken bazıları istemsizce güldürüyor.

Ömer Hayyam’ı tanımak ve şiirlerine kulak vermek için en ideal kitap. Keyifli okumalar…

KitabınaBak – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş