İçeriğe geç

Raf Ömrü

raf-omru-ali-ural-kitap-yorumu

“Kitaplardan başka bir yerde nefes alıp veremediğimiz zamanlar vardır. ” diyor Ali Ural kendi okuma deneyimini Raf Ömrü kitabında kağıtla buluştururken. Bu kitapta o zamanlardan damıtıla damıtıla gelmiş tahminimce. Okuma serüvenine bizi de dahil ediyor bu sefer yazar. Belki beraber okumak istediğinden belki de bak burada ben böyle düşündüm acaba sen ne düşündün? Ya da düşündün mü? diye sormak için. Sahi okuduğumuz kitaplar üzerine ne kadar düşünürüz? Ne kadar yargılarız kahramanları ya da yazarları? Onların yazdığı karakterlerin yaptıklarının ne kadarından sorumlu tutarız?

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Kitaplardan başka bir yerde nefes alıp veremediğimiz zamanlar vardır, pencerelerin de bizi açamadığı. Gökler yer arasındaki mesafe o kadar daralmıştır ki çok geçmeden yaşadığımız dünyaya ait olmadığımız duygusu his olmaktan çıkıp yeryüzünün bütün koridorlarını çınlatan bir çığlığa dönüşür: ‘Ben buraya ait değilim!’

Raf Ömrü Sayfa 13

İlkin Robinson musun Hay bin Yakzan mı? diye soruyor bize. Sonra Camus geliyor sahneye, Yabancı diyor, Hamsun geliyor elinde bir kuru ekmek ve Açlık kitabıyla. İvan İlyiç Ölmüş diye haber veriyor okumayanlara. Agatha Christie’yi Doğu Ekspresinde gördüğünü söylüyor, bir Cinayete tanıklık etmiş. Hemingway’in İhtiyar Balıkçı‘sına yoldan geçerken selam veriyor, köşede Palto‘suna sarılmış Gogol beklerken. Yanında da elinde bir kafatasıyla Shakespeare, “olmak ya da olmamak” diyor. Zweig’la Satranç oynuyor bir kahvede, Cervantes’ten Don Kişot‘u dinliyor, Kafka’yı görüyorlar sıkıntılı bir şekilde, Dava diyor Kafka. Dostoyevski Öteki diyor, gün Aytmatov’la bitiyor ne de olsa Gün Olur Asra Bedel.

Bu kadar değil tabi ki. Papini, Herman Hesse, Conrad, Rousseau, Borges, Antonie de Saint-Exupery, Buzzati de bu kısa denemelerde kendine bir başlık buluyor.

Raf Ömrü sadece kitapların içeriği üzerine yazılan denemelerden oluşmuyor. Kitapların alt-metinleri, karakterlerin davranışlarının arka planları da var. Okuduklarınız için daha önce fark etmediğimiz düşünceler, okumadıklarınız için ise yepyeni pencereler aralıyor.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Deneme okumayı sevenleri, hele ki kitaplar ve yazarlar üzerine denemeler okumak isteyenleri fazlasıyla memnun edecek bir kitap Raf Ömrü. Herkese keyifli okumalar diliyorum. Kitapla kalın.

KitabınaBak – Bu kitabı en ucuza nereden alabilirim? Tıkla!

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.