İçeriğe geç

Mor Salkımlı Ev

Mor-Salkımlı-Ev-kitap-yorumu
 
Yazar: Halide Edib Adıvar
Sayfa Sayısı : 312
Yayınevi : Can Yayınları
 

Mor Salkımlı Ev ‘de ilk olarak, annesini küçük yaşlarda kaybetmiş bir kız çocuğu karşılıyor bizleri. Bu küçük kız, bir yandan Mevlevilik tesirinde ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir anneanne, diğer yanda ise alafranga bir babanın etkisi altında ilk çocukluk dönemini geçiriyor. Fakat benliğini henüz tam idrak edemediğinden üçüncü bir kişiymiş gibi bahsediyor kendinden.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Bu safhadan sonra da İstiklal Harbi‘ne kadarki yaşamını içtenlikle önümüze seriyor. Böylece Sultan 2. Abdülhamid Han devrinden İttihat ve Terakki dönemine, oradan Birinci Dünya Savaşı‘na uzanan bir süreci, o sürecin bizzat içinde yaşamış olan birinin kaleminden yeniden okuma fırsatı elde ediyoruz. Bu kişinin bir kadın olması da yaşanan olaylara daha farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor.

Ben bu bayrağın altında doğmuş bir Türk kadınıyım.Burada yaşadım,burada öleceğim.

Mor Salkımlı Ev, Halide Edip Adıvar

Başlarda sakin geçen olay akışı bir süre sonra kendine bağlayacak bir düzeyde bir hareketlilik kazanıyor. Halide Edip‘i kimi zaman bir çatışmanın ortasından çocuklarıyla beraber kurtulmaya çalışan bir anne, kimi zaman acı içinde kıvranan bir askerin yanı başında acısını paylaşan bir hasta bakıcı, kimi zaman da cephe gerisindeki tüm o yoksulluk ve sefalete rağmen kimsesiz çocukları hayata kazandırma gayretine düşen bir eğitimci olarak görüyoruz.

Milletinin ve memleketinin geleceği tehlikede olmamak şartı ile ben daima savaşa karşıyım.

Mor Salkımlı Ev, Halide Edip Adıvar
Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Mor Salkımlı Ev ‘in dili ağır olmamakla birlikte yayınevinin bazı şu an kullanılmayan kelimeler için sayfa aşağısına not düşmüş olması daha rahat bir okuma sağlıyor bizler için. Olay akışı ve üslûp bakımından da sıkılmadan okuyabileceğiniz bir eserdir.

Zaman zaman kendisiyle birlikte o dönemde yaşamış birçok farklı bilim adamı ve sanatçıyla da karşılaştığımız bu eseri, her kesimden okuyucu için tavsiye ederim.

KitabınaBak– En ucuza nereden alabilirim? Tıkla

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş