İçeriğe geç

Henüz Vakit Varken Gülüm

henuz-vakit-varken-gulum-nazim-hikmet

Merhaba okumayı seven, yeni bir sayfayı açarken lezzet alan kıymetli insanlar… Bugün düzyazıdan uzaklaşıp kendimizi şiire verelim istedim. Şiirin hayal gücünü artıran, yeni ufuklar açan, her okuyanda farklı bir tat bırakan ahenkli yapısına sahip bir kitaba, Henüz Vakit Varken Gülüm ‘e eğilelim istedim.

Ne güzel şey hatırlamak seni:
ölüm ve zafer haberleri içinden,
hapiste
ve yaşım kırkı geçmiş iken…

Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet

Henüz Vakit Varken Gülüm’e geçmeden önce biraz Nazım Hikmet’ten bahsedeyim. Nazım’ın hayatı film senaryosu gibi, çalışmadığı iş kalmamış. Gençliğinde deniz subayı, öğretmenlik, devlet kademesinde çeşitli işler. Küçük yaşta tanışmış şiirle, 11 diyor bu yaşa biyografisinde; 11 yaşında şiir yazılır mı diyorum ama yazılmış işte. Gerçi o zaman 14-15 yaşındaki adamlar ev geçindiriyormuş bizimki de laf mı şimdi☺ Sonra sürgün yılları, hapis hayatı, türlü zorluklar boy göstermeye başlamış. Moskova’ya gitmiş, gelmiş, burada tutuklanmış, sonra serbest bırakılmış, tekrar yurt dışına kaçmış. Kendisine 28 yıl hapis cezası vermişler, aftan yararlanmış. Tam macera ve aksiyon dolu bir yaşam.

Ben içeri düştüğümden beri 
güneşin etrafında on kere döndü dünya.
Ona sorarsanız :
        “Lafı bile edilmez,
    mikroskobik bir zaman.”

Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet

Yaşadığı zorluklara rağmen fikir ve ideallerinden vazgeçmemiş ve bir devrim adamı görüntüsü çizmiş. Bir şeyleri değiştirmek için mücadele etmiş. Bu mücadeleden sonuç alabilmiş mi, değiştirdiği şeyler olmuş mu bunu sizin takdirinize bırakıyorum. Bir hain bir kahraman ilan edilmiş, karmaşık bir ortamın içinde hayatını idame ettirmiş. Ama tüm bu olanlara rağmen bir iz bırakmayı başarmış, halen şiirleri okunuyor, besteleniyor, dinleniyor. Azimli şekilde çabalanan her işin nihayetinde güzel sonuçlar alınabileceğini gösteriyor bize Nazım. Burada size Nazım güzellemesi yapıyormuşum gibi gelebilir, fakat amacım size şiirleri okurken yazarın içinde bulunduğu koşulları az buçuk da olsa gösterebilmek ve o bilinçle okumanızı sağlamak.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Kitabın içeriğiyle ilgili çok konuşmaya ihtiyaç yok diye düşünüyorum. Şiirleri okurken kendi dünyanızda canlandıracağınız figürler, işte onlar kitabın içeriği olacaktır. Hangi fikirden olursa olsun, iyi yapılan her işi övmek, kötü yapılan işi eleştirmek erdemli bir insan olmamızı sağlayacaktır sayın okuyucu.

kimi insan otların kimi insan balıkların çeşidini bilir 
ben ayrılıkların
kimi insan ezbere sayar yıldızların adını 
ben hasretlerin

Henüz Vakit Varken Gülüm, Nazım Hikmet

Erdemli bir insan olma hayaliyle iyi okumalar diyelim ve bu faslı da böyle kapatalım…

Diğer kitaplar ve yazılarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KitabınaBak – Bu Kitabı En Ucuza Nereden Alabilirim? Tıkla !

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.