İçeriğe geç

Bize Göre

bize-göre-ahmet-hasim

Merhabalar değerli kitap dostları, bugün Ahmet Haşim’in Bize Göre kitabını hakkında konuşmak istiyorum sizlerle.

Kitabın arka kapağına göz gezdirdiğimde Abdülhak Şinasi Hisar’ın yazarımızı öven ifadeleriyle karşılaştım. “İnce, zarif, nükteli, sanatlı, işlenmiş, kadife gibi, yumuşak ve açılmış çiçekler gibi olgun nesrini methetmek için ne söylense az gelir” diyen Hisar bize övülmeye layık pek sözcük bırakmıyor. Fakat naçizane, Haşim’in nezaketli, öz ve içten sözcüklerle ve insancıl bir bakışla olaylara yaklaşması benim de dikkatimi çekti.

Gerçi iyimserliği saflık derecesine vardıran bazı kalem sahipleri, hala kısır çalı fidanları üzerinde taze güller görmekte ısrar etmektedir.

Bize Göre, Ahmet Haşim

Bize Göre, İkdam dergisindeki bazı fıkralarının derlenmiş şekli olarak yayınlanmış. Bu fıkralar bizleri 1928 yılına götürüyor. Ahmet Haşim, bu yazılarında o dönemdeki arkadaşlarıyla geçen konuşmalardan tahliller yapıyor, seyahat ettiği ve gezip gördüğü yerlerin yapısına ilişkin bilgiler veriyor ve son olarak da dönemindeki sosyolojik yapıya ve toplumda gördüğü ve kendine vazife çıkardığı konularda yorumlarda bulunuyor. Her bir konuyla ilgili birer ikişer sayfada meseleyi çözüyor ve okuyucuyu sıkmıyor, kısa kısa hikayeler okuyormuş gibi oluyorsunuz bu fıkralarda. Ayrıca okuyucu sanki karşısındaymış gibi bir üslupla yazılmış bunlar.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Karanlık bir gece saat ona doğru, Haydarpaşa’dan Beykoz’a kadar otomobil ile bir gezinti yaptınız mı? Yapmadınızsa, otomobil zevklerinin en kuvvetlilerinden birini hiç tatmadınız demektir!

Bize Göre, Ahmet Haşim

Açıkçası ben beğendim kitabı, Ahmet Haşim’ in okuduğum ilk kitabıydı. Kendisinin ağır bir dil kullandığı eleştirisi yapılıyor edebiyat dünyasında fakat bu eseri gayet yalındı, belki şiirlerinde ağır bir dil kullanmıştır, onu da şiir kitabını okursam yorum yapabilirim.

Şimdilik bu kadar değerli okuyucu. İyi bir dünya için çok okumalı ve cehaletle mücadele etmeliyiz. Bu yazıyı okuyorsan eğer sen de benimle birlikte bu mücadelenin içindesin demektir.

İnsan, hiç hoşlanmadığı şeyleri görmekle dinlenebilir mi? Yabancı havayı solumanın ne kıymeti olabilir?

Bize Göre, Ahmet Haşim

Diğer kitaplar ve yazılarım için tıklayabilirsiniz.

KitabınaBak – Bu Kitabı En Ucuza Nereden Alabilirim? Tıkla !

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş