İçeriğe geç

Fareler ve İnsanlar

Fareler-ve-İnsanlar

Selam! Kitaba, okumaya ve hayal dünyalarına samimi bir selam! Fareler ve İnsanlar , biri aklı zayıf ama vücudu kuvvetli, diğeri zeki ve sıradan iki yoldaşın hikayesini konu alıyor.

Birlikte dolaşan insanlara çok rastlanmaz. Nedendir bilmem. Şu kör olası dünyada insanlar birbirlerinden korkuyorlar da ondan, belki.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

Bu iki yoldaşımız, çiftliklerde geçici çalışan işçilerdir.

Bizim gibi çiftliklerde çalışan insanlar, dünyada yapayalnızdırlar. Ne kimseleri vardır, ne bir yurtları. Bir çiftliğe gider, orada beş on para biriktirir, sonra şehre inerek hepsini harcarlar… Para biter bitmez de başka bir çiftlikte didinmeye giderler. Umacak hiçbir şeyleri yoktur yarından.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. 🙂

Toplumun alt seviyesini temsil eden bu arkadaşlarımızınsa bazı hayalleri vardır;

Sayıklamıyorum. Alacağız orasını. Küçük bir çiftlik alacağız, orada mal sahipleri gibi yaşayacağız.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

Ve hayaller insanı sonsuzluğa bağlamaz mı? Hem de ne bağlar! Hele sonsuzluğa vurgun insanoğlunun ruhunu kamçılıyorsa! İşte o zaman iş değişir;

Bize gelince iş değişir. Bizim umduğumuz var. Bizim konuşacak, bize ilgi gösterecek bir kimsemiz var. Gidecek başka yeri olmadığı için, bir meyhanede oturup butun parasını harcayanlar gibi değiliz biz.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

Ama hayalleriniz varsa, bir yıl sonrasını bile göremeyen, bazen saf bazen de art niyetli, kendileri gibi düşünmenizi isteyen, ufuksuz, vizyonsuz insanların taşlamalarına da maruz kalırsınız;

Ben bu yollardan, bu çiftliklerden ne adamlar geçtiğini gördüm. Sırtlarında heybelerini, kafalarında da hep aynı saçmalarını taşırlardı. Gelirler, sonra iş bitince başlarını alıp giderler; herbirinin kafasında bir çiftlik vardı. Ama bir tanesi bile bu çiftliğe kavuşamamıştır.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

Karakter ve inanç, insana her şeye karşı meydan okuma kabiliyeti verir!

Belki bir zamanlar kapıdışarı edilmekten korktuğumuz olmuştur ama, geçti o günler. Kendi toprağımız var, özbeöz kendi malımız, işte oraya gideriz, bir sıkışırsak.

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck
Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. 🙂

Hikayenin dönemiyse insana insan değerinin verilmediği, insanoğlunun tekrarına düşmekten hala usanmadığı karanlık zamanlardır. Ah insanoğlu! Kendini ne kadar da güçlü sanırsın? Galiba bazen yaratılmış olduğumuzu unutuyoruz.

O halde haddini bil, zenci parçası. Seni bir ağaç dalında sallandırırım; hem o kadar kolaylıkla ki…

Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck

Kitabımız durum ve tasvir ağırlıklı, kısa bir yapıt. İki yoldaşın kendi çiftliklerini satın alma hayali ile bir çiftlikte para biriktirme amaçlı çalışmaları ile başlayan ufak serüvenlerini anlatıyor.

Okumadığınız zaman -nacizane ve belki de büyük oranda haddimi aşarak – hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz bir kitap.

Şu bir gerçek ki, toplumdaki dışlanmışlığı ve kişilerin özgüvenlerini yitirmişliklerini güzel resmediyor. Ama bu resim nadide bulunan bir sanattan ziyade ortalama bir anlatım becerisine ait; aslında bir yazarda bulunması gereken temel bir yeteneğe.

İnsanoğlu inanmak ister; `yalan da olsa söyle, hoşuma gidiyor.` İnanma isteği zarar görmeme güdüsüne mağlup oluncaya dek…

İtibarı o kadar büyüktü ki, ister politikadan söz edilsin, isterse aşktan, her konuda onun sözüne derhal inanılırdı. İşte arabacı Slim böyle bir adamdı.

O zaman kapanışı yapalım. Oku! Çünkü insanın farkı bu! Hürmetler, muhabbetler efendim…

KitabınaBak – Bu Kitabı En Ucuza Nereden Alabilirim? Tıkla !

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

“Fareler ve İnsanlar” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.