İçeriğe geç

Dönüşüm

Dönüşüm-kafka-kitap-yorumu
Yazar; Franz Kafka
Sayfa Sayısı: 84
Çevirmen : Ahmet Cemal
Yayınevi : Can Yayınları

Kafka ve Dönüşüm kelimeleri ile beraber en çok duyduğumuz cümle budur herhalde.

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. ” 

Dönüşüm, Franz Kafka

Dönüşüm ‘e böyle bir giriş yapıyor Kafka. Birden olayın içinde buluyorsunuz kendinizi bu öyküde.

Öncelikle çevirmen “Ahmet Cemal”‘e ayrı bir parantez açmak gerek. Yazdığı önsöz ve sonsöz kitaba ayrı bir değer ve anlaşılırlık katmış. Çevirisi zaten yetkin.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Ben kitabı Can Yayınları’nın 51. Baskısı olarak Ahmet Cemal çevirisiyle okudum. Böyle yabancı kitaplarda çevirinin ve yayınevinin önemli olduğuna inanıyorum ve seçici davranıyorum. 

Kitaba dönecek olursak kitap gerçekten farklı bir kitap. Kafka’nın o bunalımları, sıkıntıları kitabın satırlarında yaşıyor. Her cümlede çektiği sıkıntılardan, ailesiyle ve kadınlarla  olan ilişkilerinden izler taşıyor.

Dönüşüm “Böcek” metaforu üzerinden, herkes gibi olmak istemeyenlerin yaşadığı sıkıntıyı anlatan, farklılıklara karşı oluşan dayanılmazlığı gözler önüne seren bir eser.

Kitap toplum içerisinde topluma yabancı bir bireyin, kendini sınırlayan şeylere karşı bunalımlarını anlatıyor aslında. 
Ahmet Cemal’de şöyle özetliyor bir nevi kitabı : “Gregor Samsa” dönüştüğü güne değin çeşitli kölelikler içinde yaşamış bir toplum tekidir, işyerinde köledir, aile çevresinde köledir ve zincirlerine içerisinde uslu oturduğu sürece de benimsenip sevilir. Başkaldırısı bilinçaltında başlar, bu bilinçaltı kendisine uygun biçimi yaratır.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Kahramanın yaşadıkları aslında toplum içinde yaşamış bireyin tragedyasıdır. Sürekli ondan beklenenler ve zincirlerine karşılık başkalaşması sonucu beklentilere karşılık vermemesi kitabın arka planında yer alır.

Dönüşüm’ü okudukça Kafka’nın hayatından ruhsal bunalımlarından kesitler buluyorsunuz. Ve gerçekten topluma yabancılaşmış olan Kafka’nın yaşadığı sıkıntı bir nebze sizi de kaplıyor. 

Kitabın diline gelecek olursak gayet sade ve akıcı. Birkaç saat içerisinde oturup okuyabileceğiniz bir öykü. 

Kitabın önsözünü ve sonsözünü genelde okumayı sevmeyiz 🙂 Fakat bu eserde eseri anlamak için mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yoksa kitap eksik kalıyor.

Dönüşüm’ü Kafka’yı tanımak isteyenlere, Kafka’yla rahatça bağlantı kurabilecekleri için tavsiye ederim. Keyifli okumalar…

KitabınaBak – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş