İçeriğe geç

Çalıkuşu

Çalıkuşu-reşat-nuri-güntekin-kitap-yorumu
 
Yazar : Reşat Nuri Güntekin 
Sayfa Sayısı : 408
Yayınevi : İnkılap Kitabevi

Hazır olun! Çalıkuşu ‘nun günlüğü içerisinde bir yolculuğa çıkıyoruz. Tabii siz ona Feride de diyebilirsiniz. Veya Gülbeşeker… Velhasıl karar sizin.

Yolculuğun başında bazı üzücü olaylara tanık oluyoruz. Annesinin ölümüyle birlikte babası tarafından Musul’dan İstanbul’a getiriliyor Çalıkuşu. Burada teyzesinin konağına yerleşip yatılı bir  okulda eğitimine başlıyor. Bir süre sonra babasının da şehadet haberinin ulaşmasıyla küçük Çalıkuşu koca dünyada yalnız kalıyor. 

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Dışarıdan çok haşarı bir çocuk olarak görülen Çalıkuşu, özünde idealist ve duygusal bir karaktere sahip. En büyük arzusu öğretmen olup köy köy kasaba kasaba dolaşmaktır. Ancak bir yandan da naif ve kırılgan oluşu, önüne çıkan engeller karşısında onu daha da güçsüz hale getiriyor.

Çalıkuşu’nun bu idealist yapısı karşısında en büyük engel ise derin bir aşkla bağlandığı Kamran’dan ayrılmak zorunda kalmasıdır. Ancak şartlar ideallerinin peşinden gitmesini gerektiriyor. Kamran’dan ayrılıp Anadolu’ya geçmesiyle biz de onun peşinden düşüyoruz yollara… Güzelliği ve farklılığıyla dikkat çeken Çalıkuşu’nun başı her gittiği yerde derde giriyor. 

Günlük sayfaları arasında geçecek olan bu sevgi ve merhamet duygularıyla dolu yolculuğumuz romanın son bölümüne kadar sürüyor. Son bölümde ise dışardan bir anlatıcı eşliğinde maceramız son buluyor.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Dil ve üslûp yönünden de tıpkı karakterleri gibi naif olan romanın sayfa sayısının fazla olması okuyucunun gözünü korkutsa da bittikten sonra keşke devam etse dedirteceğine eminim.  

Reşat Nuri’nin günümüzde de iddiasını sürdüren güçlü kaleminden çıkmış olan bu romanın Atatürk’ün başucu kitaplarından biri olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. 

Benim için çok önemli bir yere sahip olan romanın okuma alışkanlığı edinmek isteyenler için harika bir başlangıç olacağına inanıyorum. Bununla birlikte arkadaşlarınıza da bu alışkanlığı kazanmaları adına verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri olacaktır Çalıkuşu.

Her daim kitaplarla olmanız dileğiyle keyifli okumalar…

KitabınaBak – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla
  
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.