İçeriğe geç

Devlet Ve Hukuk

Devlet-ve-Hukuk
Yazar : Karl Marx & Friedrich Engels
Derleyen : Rona Serozan
Yayınevi : Ayrıntı Yayınları
Sayfa Sayısı : 192

”Tarih boyunca hiçbir düşünür ve yazar Marx kadar okunmadı…” diye başlıyor derleyenin ve çevirenin önsözü. Devlet ve Hukuk, Marksist düşüncenin; devletin oluşumu ve hukukun ortaya çıkışı ile ilgili hem Marx hem de Engels’in kendi kitaplarında yer alan pasajlarını bir araya getirmiş ve okura sunmuş. Özellikle Marx’ın Das Kapital adlı eseri ve iki düşünürün ortak kitaplarından oluşan bir derleme demeti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir araştırma yazısı olduğu gerçeğini dikkate alacak olursak devlet ve hukuk spesifik konularına ilgi duyan ve bu konulara ilişkin ana kaynakları okuma fırsatı olmayanlar için bu düşüncelerden mahrum kalmamak isteyenlere yerinde bir derleme olduğunu söylemek gerekiyor.

Hukuk ve ortaya çıkışı ile ilgili konuların ilgililerinin biraz daha hukuk nosyonu olan kişilere yönelik olduğunu kabul etmek gerekir ki nitekim kitabın derleyeninin de özel hukuk profesörü olması bu düşünceyi güçlü kılmaktadır. Konunun ciddiyeti ve içeriğin yoğunluğu, kitabı üzerine düşünerek okuyacak ve dikkat dağılması yaşamayacak okuyuculara hitap ediyor diyebilirim.

Marksist düşüncenin devlet ve hukuka bakış açısını merak edenler için bu derleme geniş bir fihrist tarzında bir giriş kitabı olarak ele alınabileceği gibi konuya hakim kimseler için de okumuş olduğu kaynakların özeti yahut tutulan ajanda notları gibidir. Devlet ve hukuk ile ilgili dogmalara karşı bir sentez şeklindedir.

Özellikle devleti ve hukuku etrafındaki ihtişamlı kıyafetinden soyup bütün çıplaklığı ile göstermeye , teşhir etmeye aday bir derleme; derleyenin hoşuna giden ve aktarmak istediği türden. Dikkatli okumalar dilerim.

 

KitabınaBak- En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

“Devlet Ve Hukuk” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.