İçeriğe geç

Babalar ve Oğullar

Babalar-ve-Oğullar

Yazar : Ivan Turgenyev

Sayfa Sayısı : 264
Çevirmen : Ergin Altay
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

Bir Rus klasiği olarak Babalar ve Oğullar, devrimin eşiğindeki Rusya’nın ruhunu anlatmakta. Bu ruh anlayışını, batılılaşmanın çelişkileri ile Rus gençliğinin çıkmazı şeklinde ele almış ve nihilist bir karakter olan Bazarov üzerinden şekillendirmiştir.

İçinden arkadaşlarının teklifine çok sevinmişti ama duygularını gizlemeyi görev sayıyordu. Boşuna nihilist değildi ya!

Babalar ve Oüullar , Turgenyev

Turgenyev, ideolojinin yansıması olan bir karakter yaratmaktan ziyade kendi yaşamında denk geldiği bir doktor arkadaşından esinlenip yukarıda bahsettiğimiz ikilemi kaleme almış.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.


Bazarov ve Arkadiy, iki genç doktor arkadaş ve aileleri romanın genel anlamda karakterlerini oluşturmaktadır. Babalar ve Oğullar ‘da batılılaşmanın yanında ebeveyn ve çocuk ilişkisinin de farklılaşması yansıtılıyor. Anne-babanın gözünde çocuklarının yerini, çocukların gözünde anne-babanın konumunu, eski-yeni nesil çatışmasını da belirgin bir şekilde işlemektedir. Eğitim için aileden uzaklara gönderilen çocukların, geri döndükleri zaman var olan ‘eğitim görmüş olma’ gururu ve bu gururun tavırlara yansıması meselesi öyle görünüyor ki evrensel bir çatışma. Köyde yaşayan ailenin okumadığı, görmediği, bilmediği kısacası ‘cahil’ kaldığına yönelik çocukta var olan bakışı görüyoruz Bazarov’un gözlerinde.

Sanata, kutsala, hukuka karşı nefretle bakan, romantizme amansız saldırılarda bulunan bir genci izleyeceksiniz Babalar ve Oğullar ‘da.

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Diğer yazılarıma ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

KitabınaBak- En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş