İçeriğe geç

Kitleler Psikolojisi

Kitleler-Psikolojisi-kitap-yorumu
Yazar : Gustave Le Bon
Sayfa Sayısı : 208
Yayınevi : Tutku Yayınevi
‘Başlayan devrimler, gerçekte sona eren inançlardır.’

Güzel ülkemin masum insanlarının maruz kaldığı muamelelerden bunaldığım bir vakit, bir arkadaşımın tavsiyesi ile okuduğum ve kürsülerden zafer yahut mağduriyet nidaları atan zevatın aslında büyük kitleleri peşinden sürüklemeye çalıştığını öğrendiğim Kitleler Psikolojisi kitabı, gazete manşetlerine ya da ana haber bültenlerine bakış açımı değiştirdi.Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. 🙂
1841 yılında doğmuş 90 yıllık ömrünü kitlelerin psişik yapısına harcayan sosyolog Gustave Le Bon aslında bu eserinin karşılığını okurlarından pek de alamamış desek abartı olmaz. Belki de insanların bu umursamazlığı yazarımızı eserini yazmaya sürüklemiştir.

Prof. Dr. İlber Ortaylı da yaşadığımız coğrafyanın fertlerinin düzeni bozulmasın diye her şeye ”eyvallah” demesini ‘gemüt’ olarak ifade etmiş, aslında yazarımızın eserinde de bahsettiği gibi insanların kitleler halinde at gözlüklerini takarak bazen ellerinde kumanda bazen de parti bayraklarıyla miting meydanlarında mantıklarını devre dışı bırakmasından yakınmıştır.Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. 🙂
Yanlış anlaşılmasın insanoğlunu değil kitle psikolojisini yermiş fakat kitabında maalesef sadece tespit yapmış çözüm yollarından bahsetmemiştir.
Kitleler Psikolojisi yer yer bilimsel kavramlar içinde boğdursa da okuyucuyu, sürekli tarihte ünlü liderlerin gerçek hayat hikâyelerinden alıntılarla zinde tutmuştur. Tutku Yayınevi’nden okuduğum 208 sahifelik bu kitabın sizi bir başka Gustave Le Bon kitabı satın almaya yönelteceğinden emin olabilirsiniz.
İnanmaya devam edin…

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş