İçeriğe geç

Hükümdar

Hükümdar-machiavelli-kitap-yorumu
Daha önce yazmış olduğum Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitap yazısına üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

16. yüzyıl başlarında yazılmış Hükümdar (Il Principe) kitabı tarihçi, yazar ve bir devlet adamı olan Machiavelli’nin çöküşte olan İtalya’yı kurtarmak için çözüm yolları arayışını ve bu arayışta elde ettiği bulguları düzenli ve kurgusal biçimde anlatımını konu alıyor.

Düşünde cumhuriyet olan, İtalya’nın kurtuluşunu mevcut gücün tek bir siyasi elde(monarkta) toplanması ile olacağını düşünen yazar hükümdarın nasıl olması gerektiğini ve yönetimin nasıl olması, ne şekilde uygulanması gibi konular çerçevesinde sunuyor kitabını. Konuları açıklarken tarihi olay, devlet ve kişilerle örneklendirmesi konuları rahatça kavramaya olanak sağlıyor. Rönesans döneminden spesifik örneklerle anlatımı canlı tutulan eserde Türk devletlerinin siyasi yapısına da değinerek günümüz siyasi durumumuzun mukayesesini kaçınılmaz kılıyor.Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize ve çekilişlerimize destek olabilirsiniz.

En iyi kale halkın nefretini çekmemektir. Eğer halk senden nefret ediyorsa, istediğin kadar kale yap, gene seni kurtaramaz. Çünkü halk silaha sarıldı mı, ona yardım edecek yabancılar eksik olmaz.

Hükümdar yerine günümüz hükûmetleri veya devletlerini koyduğunuz zaman aradaki benzerlikler, aradan geçen zamana rağmen geleceğin siyasal ilişkilerine ışık tuttuğu göze çarpıyor. Bu açıdan eser uluslararası ilişkiler ve siyaset alanında sıklıkla tavsiye edilen kitap olarak karşımıza çıkıyor.

Kitapta en dikkat çekici noktalardan biri yazgı-erdem ilişkisi… Siyasal alanda ve devlet yönetiminde yazgı ve erdemin yerini söyleyerek aynı zamanda yönetimin felsefi-dini boyutuna da değiniyor.

Akıcı bir dili olan eserde ”kılgısal, utku, devgisel” gibi zorlama kelimeler açıkçası olumsuz olarak gözüme çarpsa da anlaşılmayı zorlaştırmıyor.Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize ve çekilişlerimize destek olabilirsiniz.

Genellikle insanlar ellerinden çok gözleriyle yargılarlar, çünkü herkes görür, ama çok az kişine olduğunu duyumsar.

İyi bir yönetici ve idarecinin nasıl olması gerektiğini anlatan Hükümdar bu açıdan bir nevi kişisel gelişim kitabı olarak da görülebilir. 

Okuduklarımızın bizlere bir şeyler katması ümidiyle.

Keyifli okumalar…

Kitapmetre – Bu Kitabı En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş