İçeriğe geç

Doppler

Yazar : Erlend Loe
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı : 124

Çok başarılısınız. Refahın çok üst düzey olduğu bir ülkede, Norveç’te yaşıyorsunuz. Başarılı bir iş, başarılı bir aile, güzel bir ev, güzel bir hayat. Bunlardan sıkılır mıydınız?
Her şeyi bırakıp ormana yerleşir miydiniz? Doppler gibi.

Doppler , tam adıyla Andreas Doppler böyle yaptı. Bir gün ormanda bisiklet sürerken düştü ve hayatını, ülkesini, insanları, kendini kısacası her şeyi sorguladı ve düştüğü yere kaçtı. Ormana. Eşini, çocuklarını, işini, güzel bir evi, dostlarını, süpermarketleri, hobilerini her şeyi bırakıp ormana gitti ve orada yaşamaya başladı. Ve ormanda hayatını “hiçbir şey yapmamaya” adadı.

Bir daha asla fatura ödemeyeceğim. Takastan, hırsızlıktan ve ormandan geçineceğim. Ben ölünce de orman benden geçinecek. Anlaşma böyle.

Doppler, Erlend Loe

Biraz aykırı biraz absürt olan bu kısa romanda Doppler’in bolca kendi kendine konuşmasını, sadık dost Bongo’yu ve babasını 2. Dünya Savaşı’nda kaybetmiş Düsseldorf’u göreceksiniz. Modern dünyada “avcı toplayıcı” yaşamayı, Doppler’in zorunluluktan takas ekonomisine geçişini, babasını tanımamasını, aykırı bir iz bırakmayı bulacaksınız. Hayatımızın belirli öğelerle nasıl kuşatıldığını, varoluşun belli şeylere indirgendiğini bir Norveçlinin gözüyle anlamlandırmaya çalışacaksınız. – Ormanda yaşamaya başlayan bir Norveçlinin gözüyle. –

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.

Kuzey ülkeleri hep ilgi çekici olmuştur özellikle içinde bulunduğu refah düzeyi açısından. Edebiyatı ise çok göz önünde değildir. Erland Loe ise Norveç’in tanınmış yazarlarından. Benim için Norveç edebiyatından okuduğum ilk kitap oldu ama büyük ihtimalle son olmayacak.

Dili sade ve mizahi yönü bol olan bu kitap, benzer kitapları okumaktan sıkılan ve şu anki dünyaya aykırı fikirlere yelken açmak isteyenler için değerlendirmeleri gereken bir seçenek.

Keyifli okumalar…

KitabınaBak – Bu kitabı en ucuza nereden alabilirim? Tıkla !

Editör Notu : Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz.
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş