İçeriğe geç

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra

Bir-Süre-Yere-Paralel-Gittikten-Sonra-kitap-yorumu

‘Biz erkekler uzun süren şeylere dayanamıyoruz. Bunun için satranç oynuyoruz diye düşündüm. Evet saatler sürdüğü olur bir satranç maçının ama yine de ölümden, terk edilişten daha kısa sürer. Hele bir de rakibin tuzaklarına bilerek düşerseniz.’ der yazar Barış Bıçakçı Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra kitabında.

Hayat devam eder. Bazı çiçekler susuzluğa ve unutulmaya dayanır. Hayat her zaman devam eder, bunu herkes bilir.

Nereden mi buldum bu kesiti, söyleyeyim: Bilen bilir Leyla ile Mecnun dizisini. Bilmeyen de bilmesin zaten. Çünkü gizli kalmalıdır sevinçler, kederler, şaşkınlıklar, aşklar… En önemlisi de ölüm gizli kalmalıdır. Mesela intihar etmelidir pelerinli kahramanlar Cebeci sokaklarında usulca sonra Atakule’den atlamalıdır Süperman. Hiç olmazsa Onur Ünlü’nün de dediği gibi yüzünü asmalıdır bizim sokağın çocukları. Hasılı bir sahnesindeydi dizinin bu tırnak içindeki sözler. İşte tam da o an başladı Barış Bıçakçı merakım.

Dedim ya gizli kalmalıdır ölümler. İşte bu uzun hikaye intihar etmiş Başak’ın yerine bir başka kızın geçmesi ve bu ani ama usulca ölümü anneanneden saklama çabası ile başlar. Başak’ın ABD’ye doktora yapmaya gittiği yalanıyla başlayarak bu intiharın gerçekleşmesine kadar geçen süreçleri gözler önüne döker yazarımız.

Ona bir gün her şeyi anlatabileceğimi düşünüyorum. Hep beraber içinde olduğumuz bu cehennemi, bu sıkıntıyı, bu intiharı…

Şunu söylemek gerek ki dili sakindir yazarın, biraz sıkıcı olabilir başlarda ama devam etmeli ve bir daha elinden bırakmamalı Barış Bıçakçı’yı. İletişim Yayınlarından 136 sayfalık Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra ‘yı çayınızı yudumlarken okumanızı intihar edecekseniz de ses çıkarmamanızı tavsiye ediyorum 🙂

İnanmaya devam edin… 

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş