İçeriğe geç

Başlangıç

Başlangıç dan brown kitap yorumu
Yazar : Dan Brown
Sayfa Sayısı : 536
Yayınevi : Altın Kitaplar

Hiç düşündünüz mü; nereden geldik ve nereye gidiyoruz? Gerçekten dinlerin bize söylediği gibi tek bir ortak atadan mı geliyoruz yoksa evrim kuramcılarının iddia ettikleri gibi ilkel bir canlıdan mı evrildik?
Peki gidişatımız gerçekten kıyamete mi varacak yoksa başka bir türe evrilmeye mi? Ya da tüm hepsinin dışında başka bir şey midir bu soruların cevabı?
İşte böylesine iddialı fikirlerle başlıyoruz bugün ele alacağımız Başlangıç’a. Dan Brown romanlarında gizli örgütler, derin yapılanmalar ve radikal dini gruplara yoğun bir biçimde yer vermesi ve bunlar üzerinden olay çözümlemeleri yapmasına alışkın olduğumuz önemli bir isim. Bu son romanında da, bahsettiğimiz yapılanmalara yenilerini eklemiş olmakla birlikte bu sefer bunları olayların seyri içerisinde biraz daha geri planda bırakmış.Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. 🙂
Önceki romanlarıyla; Washington, Venedik, Roma, Vatikan ve İstanbul gibi tarihi ve kültürel birikimi yüksek şehirlere bir sanat tarihçisi gözüyle yeniden bakmamıza vesile olan yazar bu kez de İspanya’nın önemli şehirlerinden Bilbao, Madrid, Barcelona ve Sevilla’ın en güzide köşeleri arasında büyük bir merak ve heyecanla yolculuk etmeye davet ediyor bizi. Elbette yukarıda bahsettiğimiz sorulara ilaveten daha birçok soruya cevap bulmak ümidiyle çıkıyoruz bu yolculuğa.
Her şey dünyaca ünlü bir yazılım uzmanı ve varlıklı bir iş adamı olan Edmond Kirsch’in tüm dünyayı ve özellikle de üç büyük din mensuplarını sarsacak bir keşfe imza attığı iddiası ve bunu tüm dünyayla paylaşacağını ilan etmesiyle başlıyor.
Diğer romanlardan da tanıdığımız sanat tarihçisi Profesör Robert Langdon da bu serüvende yine başroldeki yerini almış durumda.
Roman ayrıca teknolojinin geldiği son nokta ve bu konudaki genel yargılarımıza yönelik farklı bakış açıları sunması bakımından da gerçekten çok başarılı bir niteliğe haiz.
Bazen sanat eserleri üzerine uzun soluklu düşünmeler bazen de gerçek manada hop oturup hop kalkmamıza neden olacak denli bizi heyecana sevk eden bu romanı okurken yer yer kalp atışlarınızı bizzat duymamanız işten bile değil.Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize destek olabilirsiniz. 🙂
Biz okuyanlara böylesine büyük bir heyecan yaşatan ve bir o kadar da genel algı ve kanılarımız üzerine yeniden düşünme ihtiyacı hissettiren, bunu yaparken de bilgi dağarcığımıza birçok yeni şey kazandıran bu eseri tüm ilgililere tavsiye ederim.
Ek tavsiye: Başlangıç’ı okurken yanınızda internet erişiminizi sağlayacak bir cihaz da bulundurmanızda fayda var. Zira bahse konu kimi eserlerden ve olayların geçtiği yerlerden görsel olarak da haberdar olmanız, alacağınız lezzeti kat be kat arttıracaktır.
Her daim kitaplarla olmanız dileğiyle, keyifli okumalar…

KitabınaBak- En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Diğer kitap yazılarım için Eşref Kebikeç
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bu kitabı okumuş muydun? Düşüncelerini insanlarla paylaş