İçeriğe geç

Hz İnsan

Hz-İnsan-kitap-yorumu-dücane

Merhaba kıymetli okurlar… Bugün size bir arkadaşımın tavsiyesiyle kendisini tanıdığım, sonrasında da bizzat söyleşilerine katıldığım bir yazarın kitabını tanıtacağım. Yazarımız Dücane Cündioğlu, kitabıysa Hz İnsan . Yazarın hem kendi ismine hem de kitabının ismine şaşırmış olabilirsiniz fakat kendisinin de sıradanlıktan epeyce uzak farklı bir kişiliğe sahip olduğunu hissettiğinizde şaşkınlığınız saygınlığa dönüşecektir diye umuyorum.

 Ey talip, görüşünden, bilişinden değil; görüşünde, bilişinde ısrar etmekten utan! Sen aklınsıra kavradığını zannediyorsun. Oysa kavranan sensin, farkında bile değilsin!

Gelelim kitabımıza!

Hz İnsan deyince tabi alışılmadık bir betimleme olduğu için kafa karışıklığı ortaya çıkabiliyor. İnsana Hz. demek olur mu canım?, diyenlerinizi duyar gibiyim. Yazarımızsa bu tabir üzerinden kitabı şekillendiriyor.

İçerik olarak bakıldığında; deneme tarzında, insanı hiç sıkmayan, insana ait değerlerin ve konuların işlendiğini görüyoruz. Kimi yerlerde yapılan alıntılar konuyla o kadar uyumlu ki hepsi de mısra-i berceste niteliğinde. Kah Yenişehirli Avni’den beyitleri kah William Shakespeare‘den hikayeleri sunuyor okuyucuya Cündioğlu. Diğer taraftan, bazı kelimelere atfedilen anlamları yetersiz gördüğünden olsa gerek, kelimenin kökenine iniyor ve tabiri caizse toprağı kazarak tohuma ulaşma nasılsa kelimenin özünün yakalanmasını bu şekilde gerçekleştiriyor. Kendimce en önemli noktaysa insanın kendini bahsedilen konularda sorgulamasına ve sineye çekmesine olanak sağlaması. Kısa, ikişer üçer sayfalık bölümler halinde, akıcı bir dille yazılmış naif bir kitap Hz İnsan.

Aptallar cennetinde mutlu olmayı beceremediğim için mi kınanacağım? Benden uzak olsun böylesi bir mutluluk!

Herkese tavsiye ederim ve sonunda da şu soruyu sormayı unutmayalım derim.

“Peki, ben ulaşabildim mi Hz. İnsan mertebesine?”

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.