İçeriğe geç

Dava

Dava Franz Kafka Kitap Özet Yorum inceleme

Bugün yine bir Kafka kitabıyla karşınızdayım : Dava.

Öncelikle kitabı hukuk okuyanların ve hukukun temel ilkelerinin önemini öğrenmek isteyenlerin okumalarını tavsiye ederim.

Dava, erişilmez bir otorite tarafından yöneltilen ve ne olduğu hiçbir zaman açıklanmayan bir suçlamayla karşı karşıya kalan Josef K.’nın davası üzerine kurgulanmış ve ismini de oradan alıyor.

Masum insanlar adil bir şekilde yargılanmak yerine kalabalıkların önünde küçük düşürülüyorlar.

Dava, Franz Kafka

Josef K. bir sabah uyandığında tutuklandığını anlar. Ama bu tutuklama normal bir şekilde sebebi olan, kelepçeli bir tutuklama değildir. Bütün bu olanlara bir anlam vermeye çalışan Josef K. ilk başlarda tutuklu olma halini; normal hayatına devam edebildiği, işe gidip gelebildiği için önemsemez. Ama sonra ortadaki bilinmezlik içini kemirmeye başlar. Ve davasının peşine düşmeye başlar. O zamana kadar hukuk hakkında ne kadar az şey bildiğini ve öğrendikçe anlam veremediğini bir gariplik olduğunu sezer.

Dava, bir bakıma suçta ve cezada kanunilik ilkesinin olmadığı bir dünya, suçtan çok suçluya odaklanan bir mahkeme, neyle suçlandığı belli olmayan insanlar ve daha fazlası…

Hasta olduğunda ihtiyacın olan tek şey huzur.

Dava, Franz Kafka

Kafka bir bunaltıcı dünya kurarken kitabı okudukça o sıkıntı içinize doluyor. Kitabı okurken içinizi bir sıkıntı basıyor. Bu kadar da olmaz diyorsunuz. Ayrıca Kafka kurduğu bu sorunlu dünyaya karşılık bir çözüm de sunmuyor size.

Başta dediğim gibi; Dava hukuk okuyanların ve hukukun temel ilkelerinin önemini öğrenmek isteyenlerin okumalarını tavsiye ediyorum.

Bütün bu saçmalığın ortasında, memurların en kötü yozlaşmalara sürüklenmeleri nasıl önlenebilir? Bu, olanaksızdır ve böyle en yüksek düzeydeki yargıç, bunu kendisi için bile başaramaz. İşte bu nedenle nöbetçiler, tutuklananın sırtındaki giysileri çalmaya çalışıyorlar, gözetmenler başkalarının evlerine zorla giriyorlar ve işte yine bu nedenle, suçsuz insanların, sorguya çekilecek yerde, bütün bir kalabalığın önünde aşağılanmaları yeğleniyor.

Dava, Franz Kafka

Keyifli okumalar…

KitabınaBak – Bu kitabı en ucuza nereden alabilirim? Tıkla !

Bu kitabı arkadaşlarınla paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.