Satranç

Yazar : Stefan Zweig
Sayfa Sayısı : 71
Çevirmen : Ayça Sabuncuoğlu
Yayınevi : Can Yayınları

Satranç esasında bir uzun öykü. Okuduğunuz anda hiç bitmesin diyeceğiniz bir kitap. Stefan Zweig‘ın son kitabı olması hasebiyle de ayrı bir değeri var yazın dünyasında.

Kitapta ana karakter Dr.B‘nin başından geçen olaylar anlatılıyor. Dr.B’nin hiçlikle baş başa bırakıldığı bir odaya düşmesi sonucu tesadüfen satrançla tanışması ve bu işi tutkuya çevirerek satrancı beyninin içinde dönen imgelere ve sembollere yadsıyayarak geliştiren bir makineye dönüşmesi ele alınıyor. Hatta işi daha da ileri götürerek beynini ikiye bölerek bir tarafa siyah bir tarafa beyaz diyerek kendiyle savaşıyor. 

Daha sonrasında ise yirmi, yirmi beş sene kadar elini satranca sürmez ta ki bir gemide dünya şampiyonu Czentoviç’le karşılaşıncaya kadar. Ruhundaki gelgitlere kendini kaptırarak son bir oyun oynamaya karar veriyor.

Zihninde oyunun ilerleyen tüm adımlarını tasarlayan Dr.B ilk oyunu galibiyetle kapatıyor, ardından Czentoviç’ten can alıcı soru gelir: “Bir oyun daha?”

Dr.B kendi tutkusuna yenik düşerek kabul ediyor bunu fakat ikinci oyunda kendini kaybetmiş gibi davranıyor ve kendisini tutsak ettikleri, hiçliğin yaşandığı o odadaki haline bürünüyor. Tamamen farklı bir oyunda zihninin tasarladıklarını yaşıyor ve gerçek oyunla bağını yitirmiş bir adama dönüşüyordu.

Kitabın arka kapağında Satranç’ın Avrupa kültürünün Nasyonal Sosyalist tehlike altında yok oluşuna işaret ettiği söylenmiş fakat bunun kitap içinden okuyucu tarafından yorumlanması çetrefilli olacak.

Dili yalın ve akıcı, sürükleyici bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim?
0

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: