Rubailer

Yazar     : Ömer Hayyam 
Çeviren   : Sabahattin Eyüboğlu 
Yayınevi  : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Elimizdeki kitap bir kişinin söyledikleri dörtlüklerin derlenmiş ve bir araya getirilmiş hali. En azından resmi olarak öyle diyebiliriz.

Fakat içindeki rubaileri okudukça günahkar bir adamın hayat döngüsünü okuyor gibi oluyorsunuz. Bazı dörtlüklerde bir din aliminin tavsiyesini, bazılarında dünyanın adaletsizliğinden isyan eden bir mazlumun isyanı, bazılarında bir sarhoşun nağmeleri, bazılarında ölüme gün sayan bir ihtiyarın kabullenmişliği…

Söylenildiği dönemde şairi tarafından kaleme alınmamış, daha sonraları şiirlerini duyanlar tarafından yazıya geçirilmiş sahipsiz bir şiir demeti gibi bir kitap.

Çevirmenin uyardığı üzere bütün dörtlükler kesin olarak Hayyam’a ait diyemeyiz. Kaynaklar da kesin olarak belirtemiyor hangi şiirlerin ona ait olduğunu. Yaşadığı dönemde çok eleştiren ve eleştirilen biri olduğu ve kıskananları tarafından karalanmaya çalışıldığı su götürmez bir gerçek.

Kitaptaki dörtlükler bazen çok aşırıya kaçan üsluba sahip. Dünyanın geçiciliği konusundaki anlatımları ise muazzam. Şarap ve sevgiliye olan aşkı ise bütün dörtlükleri sarmış durumda. Birçok dörtlüğü dillere pelesenk olacak manada ve üslupta. Şiirlerinde kendini okuyucuya tamamen açan, aklındakini bütün detayları ile ama bütün sadeliği ile anlatan biri Hayyam. Bazı dizeleri uzun uzun düşündürürken bazıları istemsizce güldürüyor.

Ömer Hayyam’ı tanımak ve şiirlerine kulak vermek için en ideal kitap. Keyifli okumalar…

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla
1

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: