Mor Salkımlı Ev

Yazar: Halide Edib Adıvar
Sayfa Sayısı : 312
Yayınevi : Can Yayınları

İlk olarak, annesini küçük yaşlarda kaybetmiş bir kız çocuğu karşılıyor bizleri. Bu küçük kız, bir yandan Mevlevilik tesirinde ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir anneanne, diğer yanda ise alafranga bir babanın etkisi altında ilk çocukluk dönemini geçiriyor. Fakat benliğini henüz tam idrak edemediğinden üçüncü bir kişiymiş gibi bahsediyor kendinden.

Bu safhadan sonra da İstiklal Harbi‘ne kadarki yaşamını içtenlikle önümüze seriyor. Böylece Sultan 2. Abdülhamid Han devrinden İttihat ve Terakki dönemine, oradan Birinci Dünya Savaşı‘na uzanan bir süreci, o sürecin bizzat içinde yaşamış olan birinin kaleminden yeniden okuma fırsatı elde ediyoruz. Bu kişinin bir kadın olması da yaşanan olaylara daha farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor.

Ben bu bayrağın altında doğmuş bir Türk kadınıyım.Burada yaşadım,burada öleceğim.

Başlarda sakin geçen olay akışı bir süre sonra kendine bağlayacak bir düzeyde bir hareketlilik kazanıyor. Halide Edip‘i kimi zaman bir çatışmanın ortasından çocuklarıyla beraber kurtulmaya çalışan bir anne, kimi zaman acı içinde kıvranan bir askerin yanı başında acısını paylaşan bir hasta bakıcı, kimi zaman da cephe gerisindeki tüm o yoksulluk ve sefalete rağmen kimsesiz çocukları hayata kazandırma gayretine düşen bir eğitimci olarak görüyoruz.

Milletinin ve memleketinin geleceği tehlikede olmamak şartı ile ben daima savaşa karşıyım.

Eserin dili ağır olmamakla birlikte yayınevinin bazısı şu an kullanılmayan kelimeler için sayfa aşağısına not düşmüş olması daha rahat bir okuma sağlıyor bizler için. Olay akışı ve üslûp bakımından da sıkılmadan okuyabileceğiniz bir eserdir.

Zaman zaman kendisiyle birlikte o dönemde yaşamış birçok farklı bilim adamı ve sanatçıyla da karşılaştığımız bu eseri, her kesimden okuyucu için tavsiye ederim.

Kitapmetre– En ucuza nereden alabilirim? Tıkla

1

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: