Komünist Manifesto

Zincirlerinden başka yitirecekleri bir şey yoktur… Bütün işçiler, birleşin!

Kelimenin tam manasıyla bir Manifesto. 

Marx ve Engels’in içinde bulunduğu toplumun çektiği sıkıntılara karşı çözüm arayışlarının, bütün işçileri çalışan bir makine olarak gören ve ondan maksimum fayda sağlayıp minimum düzeyde hakkını veren kapital sistemin karşısında bütün ezilenleri uyandırmanın bir çabasıdır bu eser. 

Bütün dünyadaki işçilere yalnız olmadıklarını bildiren, birlik olurlarsa hakettiklerini alabileceklerinin bir çağrısıdır Manifesto. 

Dünyada yaşanan haksızlıkları burjuvaziye dayandıran, özel mülkiyetin son bulması gerektiğini savunan, yayınlandıktan sonra milyonlarca kitleyi ayaklandıran, etkisi hâlâ devam eden, öngördüğü ve amaçladığı bütün ideallere ulaşamasa da bütün ezilenleri bilinçlendiren, dünya ekonomisini elinde tutanlara işçilerin de insan olduklarını hatırlatan, çalışma ve sosyal haklarda iyileşme sağlayan, bazı devletlerin temel metin olarak kabul ettiği bu manifestoyu komünizmi gerçekten öğrenmek ve anlamak isteyen herkesin okuması lazım.

Yayınladığı dönemde neden Osmanlı topraklarında yayınlanmadığını öğrenmek, komünizmin gerçek amaçlarını anlamak, kendilerine yöneltilen suçlamalara karşı ileri sürdükleri argümanları öğrenmek için kitabı okumanız lazım.

Yazarların hayat öykülerine değinen, ayrıca bazı yıllarda çıkardıkları önsözlere de yer veren, yayınevinin özenle hazırlamış olduğu, bilgilendirici notlarla insanın aklında soru işareti bırakmayan bir kitap.

Gerçeklerini öğrenmeniz dileğiyle…

Keyifli okumalar….

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla

2

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: