Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım

Yazar : Hasan Cemal
Sayfa Sayısı : 298
Yayınevi : Doğan Kitap

Daha önce tanıtmış olduğum

Küçük Kara BalıkBilinmeyen Bir Kadının Mektubu,

 Sisifos SöyleniBir Şeftali Bin Şeftali, 20.Asır Avrupa ve Biz ve Anayurt Oteli

yazılarıma kitap isimlerinin üzerine tıklayarak göz atabilirsiniz.

 
“Eğer 20 yaşında iken komünist değilseniz kalbiniz yok demektir; 40 yaşınıza geldiğinizde hala komünist iseniz, kafanız yok demektir.” der Nobel Edebiyat Ödüllü Bernard Shaw. Sakın yanlış anlaşılmasın. Burada ideolojik propaganda falan yaptığım yok sadece insan fikrinin değişkenliğinden söz etmek istiyorum. Belki de yanlış alıntı yaptım, bilemiyorum.

Bir şeylere inandığımız, inançlarımız uğruna her şeyi göze alıp savaştığımız dönemlerde güzel insanlardık böyle boşlukta değildik.

Bildiğim şu ki: zordur itiraf etmek kendini.

Zordur bu ülkede “Eskiden şöyleydim ama şimdi böyle düşünüyorum.” demek.

İnandıramazsanız insanlara kendinizi ikna edemezseniz değiştiğinizi, olgunlaştığınızı alay edilecek konuma düşebilirsiniz bir anda ki hele bir de tanınmış suretlerdenseniz.Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize ve yapacağımız çekilişlere destek olabilirsiniz.

İşte kendini anlatmış, itiraflarından ve pişmanlıklarından bahsetmiş bir gazeteci Hasan Cemal’den bahsediyorum. 1999 yılında kaleme aldığı bu eserde siyasi ve kişisel hatıralarını paylaşmış, benliğindeki değişime paralel olarak 1970-2000 yılları Türkiye’sini de kaleme almış. Fakat tüm bunları yazarken fazlaca alıntı yaparak zaman zaman konunun çizgisinden çıkmış ve okuru haddinden fazla yormuş.

Hayatta bayılırız yanılmazlığı oynamaya. Nedense hep haklıyızdır. Oysa ahmaklıktır bu.

            Kanaatimce Doğan Kitap Yayınevi’nden yayımlanan 298 sahifelik bu eseri okumadan önce mutlaka 1970-2000 Türkiye’si hakkında yüzeyselde olsa biraz bilgi sahibi olmakta fayda var.

            İnanmaya devam edin…Editör Notu: Reklamlara tıklayarak bize ve yapacağımız çekilişlere destek olabilirsiniz.

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla
5

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: