İnsan Ne İle Yaşar?

Yazar : Lev Tolstoy
Sayfa Sayısı : 142
Yayınevi : Şule Yayınları

 

Daha önce sizlere SemerkantAnaTohum, Bir Mabed İşçisiRuh Adam, Resimde Görünmeyen ve Aylak Adam kitaplarını tanıtmaya çalıştım. O yazılarıma da kitapların ismine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

İnsan Ne ile Yaşar? Kitabı içerik ve üslup açısından, Tolstoy’un bize ne kadar yakın olduğunu göstermeye yeter. İnanç konusundaki yakınlığımız ve meseleleri dayandırdığımız nokta aynıdır. Dünyanın geçiciliğini ve dünya malının dünyada kalacağı izlenimini her hikâyesine veren Tolstoy, özellikle dünyaya karşı tamahın iğrençliğini ve açgözlülüğün dünyada dahi kazanımla sonuçlanmadığını vurgulayarak ahireti hesaba katmamızın gerekliliği üzerinde durur.Allah’ın bana ilk söylediği dersi hatırladım: İnsanın kalbine neyin hükmettiğini öğren. Anladım ki insanın kalbine sevgi hükmeder.

Tolstoy Nietzsche’nin literatürüne göre, tam bir ‘öte dünyalı’dır. Ahiret inancına olan sadakati ve Allah’ın merhametine olan güveni, Tolstoy’a bir iyilik abidesi olma rolünü vermiştir. Neşet ettiği topraklara yani Moskova’ya fikri açıdan aykırı bir isimdir. Özellikle sosyalizm ve komünizm gibi iktisadi temellere dayanan materyalist diyalektiğe karşın bir din insanıdır.

Allah’ın bana söylediği ikinci ders: insana ne verilmemiştir öğren. Şimdi onu da öğrendim: insana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir.

Bu eserinde hikâyelerle vermek istediği mesajı veren yazar, bir nevi Sadi Şirazi’yi çağrıştırır. Gülistan okur gibi okunabilecek olan bu eser, didaktikliğiyle klasikler arasında da yerini korumaktadır. Dili sade ve açık olan eseri Tolstoy’un fikri mülahazalarını merak eden ve Tolstoy’la tanışmak isteyenlere öneririm.

 

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim ? Tıkla 

 

7

İnsan Ne İle Yaşar?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: