Genç Werther’in Acıları

Yazar:Johann Wolfgang Von Goethe
Sayfa Sayısı: 126
Çevirmen:Mahmure Kahraman
Yayınevi :İş Bankası Kültür Yayınları

Duyguların ve mantığın birçok yerde çatışma içinde kaldığı bir roman bu. 

Kimi zaman mantıkla hareket etmeye çalışırken son anda duyguyu öne geçip durumu farklı bir heyecanla bitiren kitap, kimi zamansa duygunun en can alıcı yerinde mantık devreye giriyor ve olayı durağanlığa itiyor, bu yapısıyla da okuyucuyu kendine çekiyor.

Werther’in Lotte’ye olan aşkı kitapta ilmek ilmek dokunuyor. Fakat bu aşkın bir o kadar da imkansız olan tarafının mevcudiyeti Werther’in karamsarlıkla umut arasında gidip gelmesine sebep oluyor. Lotte’nin halihazırda nişanlısının olması -ki ismi Albert ve Lotte’yi sadakatiyle büyüleyen kişi- Werther’i içinden çıkılamayacak bir ruh haline girmesine olanak veriyor. Bunun sonucunda Werther bunalımlı bir ruh haliyle farklı bir kasabaya göç ediyor fakat ne yaparsa yapsın Lotte aklından çıkmıyor. 

Sevmek insanca bir şey, ancak insanca sevmeyi bilmek lazım! (s.12)

Kısa bir bitiriş oldu ama kitabın içinde bu son kısmın sizi sarsacağını düşünüyorum. Kitabın son kısımları özelikle gerilim yüklü ve okuyucuyu kendine bağlıyor.

Werther’in yakın bir dostuna yazdığı mektuplar şeklinde oluşturulmuş kitabın dili gayet akıcı. Çeviri olarak da bir sorunla karşılacağınızı sanmıyorum. 

Ruhsal çözümlerin sıkça kullanıldığı, sağlam bir kurguya sahip, okunması gereken nadide kitaplardan biri.

Keyifli okumalar…

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla

2

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: