Dönüşüm

Yazar; Franz Kafka
Sayfa Sayısı: 84
Çevirmen : Ahmet Cemal
Yayınevi : Can Yayınları

“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. ” 

Kafka ve Dönüşüm kelimeleri ile beraber en çok duyduğumuz cümle budur herhalde.

Kitaba böyle bir giriş yapıyor Kafka. Birden olayın içinde buluyorsunuz kendinizi bu öyküde.

Öncelikle çevirmen “Ahmet Cemal”‘e ayrı bir parantez açmak gerek. Yazdığı önsöz ve sonsöz kitaba ayrı bir değer ve anlaşılırlık katmış. Çevirisi zaten yetkin.

Ben kitabı Can Yayınları’nın 51. Baskısı olarak Ahmet Cemal çevirisiyle okudum. Böyle yabancı kitaplarda çevirinin ve yayınevinin önemli olduğuna inanıyorum ve seçici davranıyorum. 

Kitaba dönecek olursak kitap gerçekten farklı bir kitap. Kafka’nın o bunalımları, sıkıntıları kitabın satırlarında yaşıyor. Her cümlede çektiği sıkıntılardan, ailesiyle ve kadınlarla  olan ilişkilerinden izler taşıyor.

Kitap “Böcek” metaforu üzerinden, herkes gibi olmak istemeyenlerin yaşadığı sıkıntıyı anlatan, farklılıklara karşı oluşan dayanılmazlığı gözler önüne seren bir eser.

Kitap toplum içerisinde topluma yabancı bir bireyin, kendini sınırlayan şeylere karşı bunalımlarını anlatıyor aslında. 
Ahmet Cemal’de şöyle özetliyor bir nevi kitabı : “Gregor Samsa” dönüştüğü güne değin çeşitli kölelikler içinde yaşamış bir toplum tekidir, işyerinde köledir, aile çevresinde köledir ve zincirlerine içerisinde uslu oturduğu sürece de benimsenip sevilir. Başkaldırısı bilinçaltında başlar, bu bilinçaltı kendisine uygun biçimi yaratır.

Kahramanın yaşadıkları aslında toplum içinde yaşamış bireyin tragedyasıdır. Sürekli ondan beklenenler ve zincirlerine karşılık başkalaşması sonucu beklentilere karşılık vermemesi kitabın arka planında yer alır.
Kitabı okudukça Kafka’nın hayatından ruhsal bunalımlarından kesitler buluyorsunuz. Ve gerçekten topluma yabancılaşmış olan Kafka’nın yaşadığı sıkıntı bir nebze sizi de kaplıyor. 

Kitabın diline gelecek olursak gayet sade ve akıcı. Birkaç saat içerisinde oturup okuyabileceğiniz bir öykü. 

Kitabın önsözünü ve sonsözünü genelde okumayı sevmeyiz 🙂 Fakat bu eserde eseri anlamak için mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yoksa kitap eksik kalıyor.

Kitabı Kafka’yı tanımak isteyenlere, Kafka’yla rahatça bağlantı kurabilecekleri için tavsiye ederim. Keyifli okumalar…

Kitapmetre – En ucuza nereden alabilirim? Tıkla
1

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: