Dava

Bugün yine bir Kafka kitabıyla karşınızdayım : Dava.

Öncelikle kitabı hukuk okuyanların ve hukukun temel ilkelerinin önemini öğrenmek isteyenlerin okumalarını tavsiye ederim.

Kitabımız erişilmez bir otorite tarafından yöneltilen ve ne olduğu hiçbir zaman açıklanmayan bir suçlamayla karşı karşıya kalan Josef K.’nın davası üzerine kurgulanmış ve ismini de ordan alıyor.

Josef K. bir sabah uyandığında tutuklandığını anlar. Ama bu tutuklama bizim bildiğimiz sebebi olan, kelepçeli bir tutuklama değildir. Bütün bu olanlara bir anlam vermeye çalışan Josef K. İlk başlarda tutuklu olma halini normal hayatına devam edebildiği, işe gidip gelebildiği için önemsemez. Ama sonra ortadaki bilinmezlik içini kemirmeye başlar. Ve davasının peşine düşmeye başlar. O zamana kadar hukuk hakkında ne kadar az şey bildiğini ve öğrendikçe anlam veremediğini bir gariplik olduğunu sezer.

Kitap bir bakıma suçta ve cezada kanunilik ilkesinin olmadığı bir dünya, suçtan çok suçluya odaklanan bir mahkeme, neyle suçlandığı belli olmayan insanlar ve daha fazlası…

Kafka tabi bir bunaltıcı dünya kurarken kitabı okudukça o sıkıntı içinize doluyor. Kitabı okurken içinizi bir sıkıntı basıyor. Bu kadar da olmaz diyorsunuz. Ayrıca Kafka kurduğu bu sorunlu dünyaya karşılık bir çözüm de sunmuyor size.

Başta dediğim gibi kitabı hukuk okuyanların ve hukukun temel ilkelerinin önemini öğrenmek isteyenlerin okumalarını tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar…

1

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: